02 Декември, 2022
0.0256

СЕ СООЧУВАМЕ СО МОЖНОСТА ЗА ТАКТИЧКИ НУКЛЕАРЕН НАПАД ОД ПОЛСКА: Лукашенко предупреди

Објавено во: Свет 07 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

„Белорусија се соочува со можност за тактички нуклеарен напад од Полска“, рече претседателот на Белорусија Александар Лукашенко, по објавувањето на информациите дека Варшава и Вашингтон преговараат за „можно распоредување нуклеарно оружје во Полска“.

Лукашенко рече дека ќе разговара со рускиот претседател Владимир Путин.

„Полскиот претседател Анджеј Дуда во четвртокот рече дека веќе се договориле со Американците да го организираат арсеналот во Полска. Што ни кажува тоа? Дека навистина се соочуваме со напад со тактичко нуклеарно оружје“, изјави Лукашенко за ТВ каналот STV.

Бидејќи Белорусија нема сопствено нуклеарно оружје, таа мора да преземе „соодветни мерки“ како одговор, рече Лукашенко, додавајќи дека за ова прашање ќе разговара со Кремљ.

Дуда изјави за Газета Полска во интервјуто објавено во средата дека Варшава ги прашала САД за учество во нивната програма за „нуклеарно споделување“.

„Разговаравме со американските лидери дали САД размислуваат за таква можност. Прашањето останува отворено“, изјави полскиот претседател.


Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Чавушоглу даде рок кога би имало примирје во Украина

Чавушоглу даде рок кога би имало примирје во Украина

Зошто Русија и се лути на Франција?

Зошто Русија и се лути на Франција?

Фон дер Лајен навлече гнев со објавата за загинати 100.000 украински војници

Фон дер Лајен навлече гнев со објавата за загинати 100.000 украински војници

(ВИДЕО) Во која земја се наоѓа најстариот ресторан во светот?

(ВИДЕО) Во која земја се наоѓа најстариот ресторан во светот?

Медведев: Киевските сатанисти дојдоа во Украинската православна црква

Медведев: Киевските сатанисти дојдоа во Украинската православна црква

(ВИДЕО) НОВ ГАФ: Бајден направи грешка на средбата со Макрон

(ВИДЕО) НОВ ГАФ: Бајден направи грешка на средбата со Макрон

Путин планирал убиство на украинското раководство или се надевал дека ќе избегаат од Украина

Путин планирал убиство на украинското раководство или се надевал дека ќе избегаат од Украина

Koj e најевтиниот град за живот во светот?

Koj e најевтиниот град за живот во светот?

Путин паднал по скали во неговата резиденција - дали навистина е болен?

Путин паднал по скали во неговата резиденција - дали навистина е болен?