05 Јули, 2020
0.0197

Проверувајте сметки: Последен ден газдите да платат К-15

Објавено во: Економија 31 Декември, 2019

На истекот на 2019 година, работодавците имаат обврска кон работниците да исплатат годишен регрес, минимални 40% од просечната нето плата на државно ниво исплатена во последните три месеци, или околу 10.100 денари.

Денес е последниот ден за исплата на популарниот К-15 а право на тоа има секој работник во приватен сектор кој најмалку 6 месеци во календарската година работел кај ист работодавач.

Доколку работодавците не ја испочитуваат оваа законска обврска се соочуваат со парична казна од неколку илјадници евра или најмногу една година затвор.

Можеби ќе ве интересира

Проверете дали сте добиле 100.000 денари: Извлечени добитниците на МојДДВ

Проверете дали сте добиле 100.000 денари: Извлечени добитниците на МојДДВ

И препакувана морска риба е македонски производ

И препакувана морска риба е македонски производ

Ампева: Државата давала субвенции, газдите не им исплатувале плата на текстилните работници

Ампева: Државата давала субвенции, газдите не им исплатувале плата на текстилните работници

Порасна минималецот: Од месецов повисока плата

Порасна минималецот: Од месецов повисока плата

ПАНДЕМИЈАТА ГИ ОСТАВИ БЕЗ РАБОТА: Повеќе од 3.500 невработени имаме во јуни

ПАНДЕМИЈАТА ГИ ОСТАВИ БЕЗ РАБОТА: Повеќе од 3.500 невработени имаме во јуни

ВО КРИЗА ПОРАДИ ПАНДЕМИЈАТА: Руската економија е на колена

ВО КРИЗА ПОРАДИ ПАНДЕМИЈАТА: Руската економија е на колена

Стравот од втор бран на коронавирус ги „урна“ цените на нафтата

Стравот од втор бран на коронавирус ги „урна“ цените на нафтата

Шведска сепак профитираше од тоа што не воведе карантин

Шведска сепак профитираше од тоа што не воведе карантин

Ова се топ три градови со најмногу милијардери

Ова се топ три градови со најмногу милијардери