22 Септември, 2021
0.0233

Повеќе од 36 часа кумановските пожарникари помагаат во Старо Нагоричане

Објавено во: Македонија 03 Август, 2021

Повеќе од 36 часа екипите на ТППЕ Куманово помагаат во Старо Нагоричане, каде беснеат пожари. 

Помагаат во  Малотино, како и во селата Ваксинце и Матејче во Липково.

Во последните 24 часа на територија на Општина Куманово имаме регистрирано 9 пожари и интервенции од страна на ТППЕ Куманово на отворен простор и шумски пожари на локација - Тромеѓа, Четирце, Пуковско, Пезово, Бељаковце. Дополнително и на локација Доброшане каде што е интервенирано при гасење во фабрика за преработка на дрво, на локација во с. Зубовце и с. Мургаш каде всушност е и најсериозниот пожар во изминатите 24 часа, во кој беа опожарени поголем број на куќи, покуќнини и домаќинства. За среќа нема човечки жртви и немаме сериозни здравствени повреди, освен во еден случај кадешто дополнително од страна на надлежни медицински лица ќе се утврдат последиците. Лично, утрово ги посетив овие опожарени локации и во моментов, територијата на с. Мургаш е комплетно ставена под контрола, се работи активно и на локација во близина на с. Бељаковце, локалитет Липец, каде што директно имаме противпожарна екипа“, информира градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски. 

Апелира до жителите на територија на селото Бељаковце да бидат  внимателни, бидејќи има одредени места на кои може да се реактивира пожарот.

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, денеска беше со припадниците на Армијата активирани во справувањето со пожарите кај Кокино, соопшти Министерството за одбрана. 

Гори на повеќе локации во државата. 

Можеби ќе ве интересира

ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ: Порано во Струга, Кичево или Чаир ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се бореа за градоначалник, а помагаа албанските гласови, сега е обратно

ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ: Порано во Струга, Кичево или Чаир ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се бореа за градоначалник, а помагаа албанските гласови, сега е обратно

ЛЕТО, СЕ ГЛЕДАМЕ СЛЕДНАТА ГОДИНА: Вечерва пристигнува есента

ЛЕТО, СЕ ГЛЕДАМЕ СЛЕДНАТА ГОДИНА: Вечерва пристигнува есента

ОД ПОЧЕТОКОТ НА ПАНДЕМИЈАТА: Граѓанка дури три пати „фатила“ ковид-19

ОД ПОЧЕТОКОТ НА ПАНДЕМИЈАТА: Граѓанка дури три пати „фатила“ ковид-19

ВО ЕДНАТА РАКА ПРОТИВ КОВИД, ВО ДРУГАТА ПРОТИВ ГРИП: Нема никаква опасност да се примаат вакцините истовремено, уверува епидемиологот Стојанов

ВО ЕДНАТА РАКА ПРОТИВ КОВИД, ВО ДРУГАТА ПРОТИВ ГРИП: Нема никаква опасност да се примаат вакцините истовремено, уверува епидемиологот Стојанов

Џес Бејли по две и пол години откако си замина: Се сретна со Пендаровски во Њујорк

Џес Бејли по две и пол години откако си замина: Се сретна со Пендаровски во Њујорк

МИГРАНТИ ПОВТОРНО МИНУВААТ КАЈ ТАБАНОВЦЕ: Досега немало проблеми, но кај мештаните има загриженост

МИГРАНТИ ПОВТОРНО МИНУВААТ КАЈ ТАБАНОВЦЕ: Досега немало проблеми, но кај мештаните има загриженост

ФАКТОР НА ДЕНОТ: По пожарот во Тетово дисциплината е поголема, а во меѓувреме протече документ за набавка на модуларните болници

ФАКТОР НА ДЕНОТ: По пожарот во Тетово дисциплината е поголема, а во меѓувреме протече документ за набавка на модуларните болници

Румен Радев бара Македонија да ги почитува човековите права

Румен Радев бара Македонија да ги почитува човековите права

Меѓу починатите од коронавирусот и денес има млади луѓе

Меѓу починатите од коронавирусот и денес има млади луѓе