09 Јули, 2020
0.0230

Оваа дестинација е „тест за храброст“

Објавено во: Свет 29 Ноември, 2019

„Тест за храброст“ е село во Оман, во кое штом зајде сонцето малкумина шетаат по  улиците. 

Се вика Ал Хамра  и во подножјето на планината е околу 400 години. Целата населба е изградена од кал. Поголемиот дел од куќите се напуштени и разрушени. 

Куќичките на врвот од планината се наоѓаат на висина од околу 1.000 метри.

Сместувањето е скромно, има само душек поставен на подот во куќите, но сепак посетителите ја фалат услугата поради автентичното доживување, и поради исклучително вкусната храна. 

Местото се наоѓа во североисточен Оман, а овие куќи се едни од најстарите во земјата. 

Можеби ќе ве интересира

Короната е како дожд, на крајот сите ќе бидат мокри, тврди заразениот Болсонаро

Короната е како дожд, на крајот сите ќе бидат мокри, тврди заразениот Болсонаро

СЗО: Ќе патуваат во Кина за да го идентификуваат зоо изворот на Ковид-19

СЗО: Ќе патуваат во Кина за да го идентификуваат зоо изворот на Ковид-19

СЕ ГЛЕДА ЛИ НАДЕЖ: Израел објави антитело што го неутрализира коронавирусот, дури и меѓу заразените

СЕ ГЛЕДА ЛИ НАДЕЖ: Израел објави антитело што го неутрализира коронавирусот, дури и меѓу заразените

САД официјално се повлече од Светската здравствена организација

САД официјално се повлече од Светската здравствена организација

РЕКОРД: Топлотен бран во Сибир

РЕКОРД: Топлотен бран во Сибир

Пет милиони луѓе цели шест недели одат во карантин

Пет милиони луѓе цели шест недели одат во карантин

ВЕКЛУРИ - ова е првиот лек за КОВИД-19 што го одобри Европската комисија

ВЕКЛУРИ - ова е првиот лек за КОВИД-19 што го одобри Европската комисија

ЗА ПРВ ПАТ ПО 37 ДЕНА - во Пекинг нема новозаразаени со коронавирус

ЗА ПРВ ПАТ ПО 37 ДЕНА - во Пекинг нема новозаразаени со коронавирус

(ФОТО+ВИДЕО) ВУХАН ПОД ВОДА: Милиони луѓе се загрозени од поплавите

(ФОТО+ВИДЕО) ВУХАН ПОД ВОДА: Милиони луѓе се загрозени од поплавите