02 Март, 2021
0.0286

ОВА СЕ СЛУЧИ ВО ШПАНИЈА: Гости во хотел се во карантин

Објавено во: Свет 26 Февруари, 2020

Гости во шпански хотел се во карантин. 

Стотина гости, сместени во хотел на шпанскиот остров Тенерифе ќе останат во изолација во следните 14 дена. Кај еден од гостите од Италија е потврден коронавирусот.

„Уште две лица од десетчлената група италијански туристи се позитивни на коронавирусот. Останатите, како што покажуваат тестовите, се негативни“, изјави претставникот на регионалната влада, Марија Тереза Крус Овал.

Вирусот се прошири во Европа, а Италија има голем број заразени. Но, инфицирани има и во други земји. 

Училиште во Виена е ставено под привремена блокада откако кај наставничка се појавиле симптоми на новиот коронавирус.

Можеби ќе ве интересира

Луѓето кои прележале Ковид -19 се подложни на бразилската мутација

Луѓето кои прележале Ковид -19 се подложни на бразилската мутација

СТРУЧЊАЦИ ОД СЗО ПРЕДУПРЕДУВААТ: Короната не се лечи со хидроксихлорокин, лекот кој Трамп го нарече револуционерен

СТРУЧЊАЦИ ОД СЗО ПРЕДУПРЕДУВААТ: Короната не се лечи со хидроксихлорокин, лекот кој Трамп го нарече револуционерен

Претседателот на Гана е првиот човек вакциниран од КОВАКС-програмата

Претседателот на Гана е првиот човек вакциниран од КОВАКС-програмата

По што се разликуваат британскиот, јужноафриканскиот и њујоршкиот сој на коронавирусот?

По што се разликуваат британскиот, јужноафриканскиот и њујоршкиот сој на коронавирусот?

Помалку од 10 отсто од луѓето имаат антитела, потврди СЗО

Помалку од 10 отсто од луѓето имаат антитела, потврди СЗО

КАКО СЕ ЗАПОЗНАЛЕ, ЗАСАКАЛЕ И КОЈ ЈА СПАСИЛ НИВНАТА ЉУБОВ - објавена книга за Макрон и Брижит

КАКО СЕ ЗАПОЗНАЛЕ, ЗАСАКАЛЕ И КОЈ ЈА СПАСИЛ НИВНАТА ЉУБОВ - објавена книга за Макрон и Брижит

ЕУ ја зацрта шемата за сертификација на сајбер безбедноста за 5G

ЕУ ја зацрта шемата за сертификација на сајбер безбедноста за 5G

(ВИДЕО) Трамп „мава“ на сите страни: Жестоко удри по Бајден и најави дека пак ќе го победи

(ВИДЕО) Трамп „мава“ на сите страни: Жестоко удри по Бајден и најави дека пак ќе го победи

Во Британија семејствата кои имаат ученици ќе добијат брзи тестови

Во Британија семејствата кои имаат ученици ќе добијат брзи тестови