06 Јули, 2020
0.0690

ОВА СЕ МЕСТАТА КАДЕ ВИРУСОТ НАЈБРЗО СЕ ШИРИ - некои можеме да ги избегнуваме, а некаде да внимаваме

Објавено во: Балкан 08 Мај, 2020

Вчера во 5 часот заврши последниот полициски час во Србија, укината е вонредната состојба која траеше повеќе од 50 дена, а се уште се во сила некои итни мерки поради вирусот корона.

Заедно со крајот на вонредната состојба, се вратија во живот активности што беа обележани на почетокот на прогласувањето на епидемијата од особено значење како најризични за пренесување на вирусот, кој сè уште е тука. И кои се местата каде најголемата опасност од вирусот демне? Блиц.рс наброја неколку клучни места.

Градскиот превоз

Несомнено е дека градскиот сообраќај носи најголем ризик, без оглед на тоа што се пропишани бројни мерки - дозволено е само едно лице да седи на двојни места, се определува растојанието меѓу оние што стојат ... Затоа е многу важно, со максимум напори да се одржи пропишаната оддалеченост, а сите да носат маски и нараквици, да влезат само во едната врата, да излезат од другата, да се дезинфицираат возилата и да не се вклучува климатизацијата, бидејќи тоа влијае на преносот на вирусот. 

Ако навистина не треба, не користете јавен превоз, одете на работа и вратете се пеш. Седевме многу претходните недели како и да е!

Градинки

Ковид-19 има најголеми последици кај постарата популација, но иако не зазема сериозни пропорции кај децата, во смисла на развој на потешки симптоми на болеста, тие исто така можат да се заразат и да се разболат. Местото што носи најголем ризик за тоа е секако градинката, каде што децата поминуваат најмногу време.

Германскиот виролог Кристијан Дростен затоа предупреди на опасноста од предвремено отворање градинки. „Децата имаат имунолошки систем без искуство, што не може да дејствува против вирусот, поради што училиштата и градинките се жаришта на вирусот. Кога студи и има настинки, познато е дека децата имаат големи количини на вирус во грлото. Таа концентрација на вирусот е 10.000 пати поголема отколку кај возрасните“, објасни Дростен.

Добрата работа е што во Србија градинките нема да работат со полн капацитет. Поточно во Белград, околу 25 отсто од родителите се пријавиле за враќање на своите деца во градинките. 

Училиштата

До крајот на оваа учебна година, нема да има масовно враќање на учениците на клупите во Србија, што е добра вест од гледна точка на борбата против вирусот. Ќе се вратат само мал број деца, оние до 12 години, за кои ќе се организира престој на училиште, а чии родители треба да работат, а немаат друг избор.

Теретани

Кога претседателот на Србија, Александар Вучиќ, прогласи вонредна состојба во земјата на 15 март 2020 година, тој истакна дека спортски сали се местата каде што најлесно се пренесува вирусот, затоа што многу луѓе доаѓаат во контакт со опрема за вежбање, па затоа е идеално опкружување за ширење на короната. 

Според новите правила, ако сè уште сакате да вежбате во теретана, мора да имате маска и ракавици, а опремата и просторот треба да се дезинфицираат. Затоа многу спортски сали се сè уште затворени, затоа што се смета за невозможно да се вежба под вакви услови. Сепак, оние што работат мора да ги исполнуваат овие услови.

Трговски центри

Утре трговските центри низ Србија ќе ги отворат своите врати. Со нетрпение очекуваме илјадници вработени да се вратат на своите работни места, но тоа значи и нагло враќање на клиентите, за што се сомневаме дека ќе бидат во голем број веќе во текот на првиот викенд.

„Иако има препораки за однесување во вакви области, најважно е да се изврши самооценување на ризикот“, посочува д-р Дарија Кисиќ Тепавшевиќ.

Препораките се сите вработени се должни да носат заштитни маски и ракавици, да ги чуваат пропишаните растојанија, додека препораките за потрошувачите се слични - ќе бидат должни да носат маски и ракавици и да вршат интензивна дезинфекција на рацете. Важно е да се каже дека климатизерите нема да можат да работат во трговски центри, исто така, затоа што тие влијаат на ширењето на вирусот. Рестораните и кафулињата во центрите треба да направат пропишано растојание помеѓу масите.

Кина, театри

Салите и двораните што собраа луѓе желни за добри филмски и театарски претстави, сигурно нема да бидат отворени до крајот на мај. За жал, но тоа е разбирливо.

Физичкото растојание, покрај миењето на рацете, е она што е круцијално во оваа борба против вирусот корона, а театрите и кината се токму местата каде што растојанието не беше можно. 

Воздушен сообраќај

Пријавување на аеродромот додека чекате во долга линија, а потоа тесно седиште во авионот. Потенцијалната опасност од инфекција е спречена од десетици илјади авиони низ целиот свет паркирани на аеродромите од почетокот на пандемијата.

Условите за воздушно патување во иднина ќе бидат ригорозни: од пристигнувањето на аеродромот и до 4 часа порано, тестирање на вируси, мерења на температурата и одредени мерки ќе треба да се спроведат на авионите. Физичкото растојание и маските споменати милиони пати ќе бидат задолжителни.

Единствената безбедност - природа!

Ако живеете во градот, тогаш парковите и сите места на отворено се помалку опасни од затворено. Ве чекаат паркови и шеталишта, но не заборавајте да останете одговорни, одржувајте се оддалеченост, носете маски ако шетате во друштво. Во четвртокот српската влада даде препораки за парковите.

И вежбајте на отворено, тоа е она што ни недостасуваше, земете алкохол со вас, дезинфицирајте ја сопствената опрема и уживајте!

Можеби ќе ве интересира

ПЛЕНКОВИЌ СЕ ОБРАТИ НА ПОЛНОЌ: ХДЗ победи на изборите во Хрватска

ПЛЕНКОВИЌ СЕ ОБРАТИ НА ПОЛНОЌ: ХДЗ победи на изборите во Хрватска

Петмина починати биле ставани на ист респиратор: Истрага на Инфективна клиника во Косово

Петмина починати биле ставани на ист респиратор: Истрага на Инфективна клиника во Косово

ПОТВРДЕНО: Грција ја затвора границата и за Србите, рампа има и за Македонците

ПОТВРДЕНО: Грција ја затвора границата и за Србите, рампа има и за Македонците

Јанковиќ: Загрижен сум, ништо од овој вирус не може да се предвиди

Јанковиќ: Загрижен сум, ништо од овој вирус не може да се предвиди

Во Србија се затвораат сите џамии

Во Србија се затвораат сите џамии

Уапсен синот на Оливер Мандиќ: Ја претепал својата мајка

Уапсен синот на Оливер Мандиќ: Ја претепал својата мајка

Во Албанија заразени 110 деца, помлади луѓе се потешко се борат со вирусот

Во Албанија заразени 110 деца, помлади луѓе се потешко се борат со вирусот

Маски ќе носиме до следната пролет: Летото беспомошно за коронавирусот

Маски ќе носиме до следната пролет: Летото беспомошно за коронавирусот

(ВИДЕО) ЛЕТАА ЛИМЕНИ ПОКРИВИ: Силно невреме во Србија

(ВИДЕО) ЛЕТАА ЛИМЕНИ ПОКРИВИ: Силно невреме во Србија