28 Септември, 2020
0.0269

НЕМААТ ХРАНА ПОРАДИ КАРАНТИНОТ: Гладните луѓе во Чиле се судрија со полицијата

Објавено во: Свет, Корона Вирус 19 Мај, 2020

Гладните луѓе во Чиле се судрија со полицијата поради карантинот.

Полицијата и демонстрантите се судрија во јужниот дел на Сантијаго. 

Нема доволно храна во сиромашните населби поради карантинот.

Според Ројтерс, демонстрантите фрлале камења и палеле дрвја по должина на улиците во сиромашните квартови.

Локалната телевизија емитуваше снимки на кои се гледа како полицијата фрла солзавец и користи водени топови за да ги растера насобраните луѓе, пренесе Гардијан.

Во земјата  според податоците од неделата има 43.781 заболени од коронавирусот и 450 починати. 

Можеби ќе ве интересира

Тензии: Ерменија прогласи воена состојба

Тензии: Ерменија прогласи воена состојба

Екс сопруга на познат турски фудбалер платила 1,3 милиони долари за да го убијат

Екс сопруга на познат турски фудбалер платила 1,3 милиони долари за да го убијат

Украина жали: 22 кадети и офицери загинаа во пад на авион, двајца се борат за живот

Украина жали: 22 кадети и офицери загинаа во пад на авион, двајца се борат за живот

(ФОТО) ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ПАРИЗ: Двајца луѓе се избодени со нож

(ФОТО) ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ПАРИЗ: Двајца луѓе се избодени со нож

Коронавирусот создал мутација, ќе изгубиме способност да го контролираме?

Коронавирусот создал мутација, ќе изгубиме способност да го контролираме?

ПРВИ ВО СВЕТОТ: Град има колективен имунитет на коронавирусот

ПРВИ ВО СВЕТОТ: Град има колективен имунитет на коронавирусот

Кристијан Дростен тврди дека пандемијата сега ќе почне, а Германија не е подготвена

Кристијан Дростен тврди дека пандемијата сега ќе почне, а Германија не е подготвена

АКО САКААТ ДА ПИЈАТ КАФЕ, ДА ДАДАТ ПОДАТОЦИ: Сите гости ќе се проверуваат по список

АКО САКААТ ДА ПИЈАТ КАФЕ, ДА ДАДАТ ПОДАТОЦИ: Сите гости ќе се проверуваат по список

(ВИДЕО) ФРАНЦИЈА: Tројца мажи тепале жена на улица бидејќи носела кратко здолниште

(ВИДЕО) ФРАНЦИЈА: Tројца мажи тепале жена на улица бидејќи носела кратко здолниште