10 Август, 2020
0.0550

КОВИД - 19: Латинска Америка е ново жариште, но алармантно е и во Африка

Објавено во: Свет, Корона Вирус 23 Мај, 2020

Јужна Америка е ново жариште на коронавирусот, а расте бројот на заразените во Африка. 

Бразил е најпогодена, а пандемијата се прошири на повеќе од 100.000 луѓе во Африка. Досега на африканскиот континент се регистрирани 3.100 смртни случаи поврзани со новиот коронавирус. 

Девет африкански земји имаат раст од 50 проценти на бројот на инфицирани.  Експертите на СЗО објаснуваат дека ниската стапка на смртност во Африка е поврзана со многу пониската просечна возраст на населението. 

Пред 14 седмици беше регистриран првиот случај во Африка. 

Бразил сега е пред Русија со 330.890 луѓе заразени со коронавирус и е на второто место во светот, веднаш зад САД. Во Бразил, вчера се регистрирани 1.001 починати од коронавирус, со што вкупниот број на смртни случаи во земјата се искачи 21.048. 

Во Бразил веќе е алармантно. 

Eвропа веќе го очекува вториот бран. 

Можеби ќе ве интересира

ТАТКО И Е ОД ДЕБАР, МАЈКА И ОД ГОСТИВАР - светски познатата Бебе Реџа е болна и ќе се оперира од синуси

ТАТКО И Е ОД ДЕБАР, МАЈКА И ОД ГОСТИВАР - светски познатата Бебе Реџа е болна и ќе се оперира од синуси

СЕ ГЛЕДА ЛИ СПАСОТ - повеќе вакцини против Ковид веќе се тестираат врз луѓе

СЕ ГЛЕДА ЛИ СПАСОТ - повеќе вакцини против Ковид веќе се тестираат врз луѓе

ДРАМА ВО БЕЈРУТ - демонстранти упаднаа во МНР, убиен полицаец

ДРАМА ВО БЕЈРУТ - демонстранти упаднаа во МНР, убиен полицаец

РУСКИ ЛЕКАРИ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Еве зошто не треба да се брза со вакцината против КОВИД-19

РУСКИ ЛЕКАРИ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Еве зошто не треба да се брза со вакцината против КОВИД-19

ЌЕ БИДАТ ДОМА ДУРИ ДО ЈУЛИ ИДНАТА ГОДИНА- како вработените во Фејсбук се штитат од короната

ЌЕ БИДАТ ДОМА ДУРИ ДО ЈУЛИ ИДНАТА ГОДИНА- како вработените во Фејсбук се штитат од короната

(ВИДЕО) ЗЕМЈОТРЕС ВО АЛЖИР: Урнати куќи, напукнати патишта

(ВИДЕО) ЗЕМЈОТРЕС ВО АЛЖИР: Урнати куќи, напукнати патишта

ТЕНЗИИ ВО БЕЈРУТ: На протестите се повредени неколку луѓе

ТЕНЗИИ ВО БЕЈРУТ: На протестите се повредени неколку луѓе

Експлозијата во Бејрут остави 80.000 деца без покрив над главата

Експлозијата во Бејрут остави 80.000 деца без покрив над главата

ЗЕМЈА ВО ЕВРОПА: Ќе ги сечат клупите, за да има дистанца

ЗЕМЈА ВО ЕВРОПА: Ќе ги сечат клупите, за да има дистанца