10 Август, 2020
0.0489

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЖРТВИ: Над 20.000 починати во Бразил

Објавено во: Свет 22 Мај, 2020

Најмалку 20.000 луѓе починале од новиот коронавирус во Бразил. 

За едно деноноќие имаат 1.200 смртни случаи.

Досега има повеќе од 310.000 заразени во земјата, а повеќе од 125.000 оздравеле. Но, пандемијата на Ковид - 19 не го достигнала својот врв во Бразил. 

Претседателот на Бразил, Жаир Болсонаро, ја игнорира опасноста од пандемијата. 

Болсонаро продолжува да бара од гувернерот да ја отвори економијата. Пандемијата ја нарече мал грип и учествуваше на неколку протести на граѓаните во Бразил, со барање за отворање на државата.

Бразил деновиве стана ново жариште на вирусот Ковид -19. 

Можеби ќе ве интересира

ТАТКО И Е ОД ДЕБАР, МАЈКА И ОД ГОСТИВАР - светски познатата Бебе Реџа е болна и ќе се оперира од синуси

ТАТКО И Е ОД ДЕБАР, МАЈКА И ОД ГОСТИВАР - светски познатата Бебе Реџа е болна и ќе се оперира од синуси

СЕ ГЛЕДА ЛИ СПАСОТ - повеќе вакцини против Ковид веќе се тестираат врз луѓе

СЕ ГЛЕДА ЛИ СПАСОТ - повеќе вакцини против Ковид веќе се тестираат врз луѓе

ДРАМА ВО БЕЈРУТ - демонстранти упаднаа во МНР, убиен полицаец

ДРАМА ВО БЕЈРУТ - демонстранти упаднаа во МНР, убиен полицаец

РУСКИ ЛЕКАРИ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Еве зошто не треба да се брза со вакцината против КОВИД-19

РУСКИ ЛЕКАРИ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Еве зошто не треба да се брза со вакцината против КОВИД-19

ЌЕ БИДАТ ДОМА ДУРИ ДО ЈУЛИ ИДНАТА ГОДИНА- како вработените во Фејсбук се штитат од короната

ЌЕ БИДАТ ДОМА ДУРИ ДО ЈУЛИ ИДНАТА ГОДИНА- како вработените во Фејсбук се штитат од короната

(ВИДЕО) ЗЕМЈОТРЕС ВО АЛЖИР: Урнати куќи, напукнати патишта

(ВИДЕО) ЗЕМЈОТРЕС ВО АЛЖИР: Урнати куќи, напукнати патишта

ТЕНЗИИ ВО БЕЈРУТ: На протестите се повредени неколку луѓе

ТЕНЗИИ ВО БЕЈРУТ: На протестите се повредени неколку луѓе

Експлозијата во Бејрут остави 80.000 деца без покрив над главата

Експлозијата во Бејрут остави 80.000 деца без покрив над главата

ЗЕМЈА ВО ЕВРОПА: Ќе ги сечат клупите, за да има дистанца

ЗЕМЈА ВО ЕВРОПА: Ќе ги сечат клупите, за да има дистанца