25 Февруари, 2021
0.0202

КАКО ДА ИЗБЕРЕТЕ КОЈА ВАКЦИНА Е НАЈДОБРА ЗА ВАС - српски лекар открива дека за оние што прележале ковид најдобра е Спутник V, а еве што советува за другите граѓани

Објавено во: Балкан 12 Јануари, 2021

Покрај американско-германската вакцина „Фајзер-Бајонтек“ и рускиот „Спутник V“, кинеската вакцина против коронавирусот на компанијата „Синофарм“ наскоро ќе пристигне и во Србија. Граѓаните ќе можат да изберат која вакцина ќе ја примат, а од „Курир.рс“ истражувале како граѓаните да ја изберат вистинската вакцина за себе.

Главната дилема на оние кои се заинтересирани за имунизација е која вакцина да ја изберат. Д-р Радмило Петровиќ, познат српски епидемиолог, за Курир изјавил дека иако се направени според различна технологија, сите тие вакцини се ефикасни.

„Во секој случај, потребно е да се вакцинирате што е можно поскоро за да започнете да создавате имунитет и заштита што е можно поскоро. Фајзер е генетска вакцина која го стимулира телото да произведува скок на антитела. Руската вакцина е хибридна вакцина, каде што РНК се пресадува на аденовирус, додека кинеската вакцина се базира на мртов коронавирус. Јас сум најголемиот поддржувач на ваквиот вид „мртва“ вакцина, бидејќи го содржи целиот вирус со сите антигени, па затоа се создава најадекватен имунитет“, изјавил д-р Петровиќ.

Според него, граѓаните кои имале коронавирус може да одлучат да добијат „Спутник V“.

„Тоа е вакцина која спаѓа во категоријата ‚живи' вакцини и, во некои случаи, кај пациенти кои имале коронавирус и имаат поголем број на антитела, доволна е една доза за зајакнување на имунитетот што веќе го имаат. Оние кои не ја прележале короната можат да земат ‚Фајзер'. Оваа вакцина е најдостапна за нас и произведува добар имунитет. Би ја препорачал кинеската, инактивирана вакцина на хронични пациенти, бидејќи има најмал ризик од несакани ефекти. Станува збор за класична вакцина, која не може да ја влоши основната состојба“, рекол Петровиќ, додавајќи дека сите заинтересирани за вакцината треба да се подложат на општ преглед пред вакцинацијата, а хроничните пациенти треба да им дадат на лекарите детални информации за нивната состојба.

Д-р Петровиќ, исто така, посочил дека ниту една од овие вакцини не се дава на бремени жени и деца. 

Можеби ќе ве интересира

Осуден неонацист од Златна зора влегол во Македонија со лажно име

Осуден неонацист од Златна зора влегол во Македонија со лажно име

МОЖНО Е ЗAТВОРАЊЕ НА СКИ-ЦЕНТРИTE ЗА ВИКЕНД: Огромен број новозаразени, ќе ги зајакнува ли Србија мерките?

МОЖНО Е ЗAТВОРАЊЕ НА СКИ-ЦЕНТРИTE ЗА ВИКЕНД: Огромен број новозаразени, ќе ги зајакнува ли Србија мерките?

Во Србија вирусот збувнува: Кон сака да затвори се дури пет дена

Во Србија вирусот збувнува: Кон сака да затвори се дури пет дена

Седеле на иста маса: Сара и Марјан биле заедно во кафуле, тој извадил пиштол и ја убил

Седеле на иста маса: Сара и Марјан биле заедно во кафуле, тој извадил пиштол и ја убил

ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ЗЛАТАРНИЦА СО МЛАДА КОЛЕШКА - еве кое е нивното објаснување

ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ЗЛАТАРНИЦА СО МЛАДА КОЛЕШКА - еве кое е нивното објаснување

Србија бележи над 3.000 заразени дневно, можно е заострување на мерките

Србија бележи над 3.000 заразени дневно, можно е заострување на мерките

И ЈАС СУМ САМО ОБИЧЕН ЧОВЕК: Вучиќ во опуштено издание, изненади со фотографија на која не сме навикнати

И ЈАС СУМ САМО ОБИЧЕН ЧОВЕК: Вучиќ во опуштено издание, изненади со фотографија на која не сме навикнати

Србија денес има скоро 3.000 заболени од коронавирусот

Србија денес има скоро 3.000 заболени од коронавирусот

ВУЛИН ОСТРО КОН ЕУ: Кога веќе не пративте вакцини, задржете си ги и политичките ставови за себе

ВУЛИН ОСТРО КОН ЕУ: Кога веќе не пративте вакцини, задржете си ги и политичките ставови за себе