04 Јули, 2020
0.0292

ИМА 111 ГОДИНИ: Чилеанка го победи коронавирусот

Објавено во: Свет, Корона Вирус 28 Мај, 2020

Жената од Чиле која има 111 години е најстарата личност која го преживеала коронавирусот во Чиле, покажуваат податоците од Националниот центар за постари лица на таа јужноамериканска држава, пренесува "Hina". 

Хуана Ѕунига, која ќе наполни 112 години во јули, е една од 25-те лица заразени со Ковид-19 во домот за стари лица во главниот град на Чиле, Сантијаго, навеле од Центарот. 

Жената живее во домот од 2014-та година, а во карантин била 28 дена.

Во еден ден во Чиле се регистрирани повеќе од 4.300 новозаразени со коронавирусот. 

Чиле е на третото место во ЈУжна Америка, по Бразил и Перу.

Досега во земјата починале 841 лице заразени со коронавирус.

Земјата се соочи со социјални немири поради карантинот. 

Ескалираше револтот на граѓаните кои се гладни. 

Можеби ќе ве интересира

Осумгодишно дете убиено во трговски центар во САД

Осумгодишно дете убиено во трговски центар во САД

Вртоглав раст на бројот на заразени: Од вирусот починаа над половина милион луѓе

Вртоглав раст на бројот на заразени: Од вирусот починаа над половина милион луѓе

СЗО: Државите кои се најпогодени сега, итно да се борат

СЗО: Државите кои се најпогодени сега, итно да се борат

БРОЈКАТА РАСТЕ: Заболени од коронавирус се повеќе од 11 милиони во светот

БРОЈКАТА РАСТЕ: Заболени од коронавирус се повеќе од 11 милиони во светот

Антималаричен лек им помогнал на заболените од коронавирусот

Антималаричен лек им помогнал на заболените од коронавирусот

Нова верзија на коронавирус се шири низ целиот свет

Нова верзија на коронавирус се шири низ целиот свет

КОРОНАТА ЗА НИВ МОЖЕ ДА БИДЕ ФАТАЛНА: СЗО им порача на пушачите да се откажат од цигарите

КОРОНАТА ЗА НИВ МОЖЕ ДА БИДЕ ФАТАЛНА: СЗО им порача на пушачите да се откажат од цигарите

ЗЕМЈИ СО 130.000 ПОЧИНАТИ, НО И БЕЗ ПОЧИНАТИ: Зошто има толкави разлики?

ЗЕМЈИ СО 130.000 ПОЧИНАТИ, НО И БЕЗ ПОЧИНАТИ: Зошто има толкави разлики?

Германското претседателство: Почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија „според германска агенда“

Германското претседателство: Почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија „според германска агенда“