26 Февруари, 2021
0.0218

Или карантин или бегалски камп - Германија со строги мерки

Објавено во: Свет, Корона Вирус 18 Јануари, 2021

Во Германија на сила се строги правила за борба против коронавирусот. 

Германците што одбиваат карантин откако биле изложени на коронавирусот ќе бидат задржани во „притворски центри“ според новите правила на регионалните власти. Саксонија ги потврди плановите за задржување на карантинските бунтовници во оградениот дел од бегалскиот камп, што треба да биде изграден следната недела.н Регионалната држава тврди дека објектот ќе се користи само за луѓе кои постојано ги прекршиле правилата во врска со самоизолацијата. Баден-Виртемберг во југозападна Германија ќе употреби две болнички соби за да ги приведе повторувачите, кои ќе ги чува полицијата. Во Бранденбург, властите ќе чуваат дел од центарот за бегалци, додека Шлезвиг-Холштајн ќе ја користи областа во затворот за малолетници.

Во Германија од коронавирусот починаа над 47.000 луѓе. 

Можеби ќе ве интересира

ФАЈЗЕР СО НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Вакцинација секоја година, можеби ќе биде потребна и трета доза

ФАЈЗЕР СО НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Вакцинација секоја година, можеби ќе биде потребна и трета доза

Заштита и унапредување на јавното здравје останува во фокусот на Центарот за тутунски производи на американската ФДА

Заштита и унапредување на јавното здравје останува во фокусот на Центарот за тутунски производи на американската ФДА

Тренерот кој беше обвинет за сексуална злоупотреба на гимнастичарки - изврши самоубиство, пронајден е мртов

Тренерот кој беше обвинет за сексуална злоупотреба на гимнастичарки - изврши самоубиство, пронајден е мртов

МЕРКЕЛ: Јас не би се вакцинирала со АстраЗенека, иако вакцината е сигурна

МЕРКЕЛ: Јас не би се вакцинирала со АстраЗенека, иако вакцината е сигурна

ЌЕ ПАТУВАМЕ ЛИ ЛЕТОВО НИЗ ЕВРОПА: Лидерите на ЕУ се согласија за вакцинални сертификати

ЌЕ ПАТУВАМЕ ЛИ ЛЕТОВО НИЗ ЕВРОПА: Лидерите на ЕУ се согласија за вакцинални сертификати

(ВИДЕО) „ВРИЕ“ ВО ЕРМЕНИЈА: Се бара оставка од Пашинјан кој пак обвини за обид за државен удар

(ВИДЕО) „ВРИЕ“ ВО ЕРМЕНИЈА: Се бара оставка од Пашинјан кој пак обвини за обид за државен удар

Во една европска земја третина од жителите биле заразени со коронавирусот

Во една европска земја третина од жителите биле заразени со коронавирусот

Секој десетти заразен и по три месеци се бори со симптомите на коронавирусот

Секој десетти заразен и по три месеци се бори со симптомите на коронавирусот

Рајан Динг: 5G ја осветлува иднината

Рајан Динг: 5G ја осветлува иднината