19 Мај, 2021
0.0229

И кај вториот заразен кој се врати од Занзибар е откриен британскиот сој

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 04 Март, 2021

Министерството за здравство информира дека според анализите што денеска ги направи МАНУ на брисот од другиот пациент кој пред неколку дена се врати од Занзибар, детектирано е присуство на британскиот сој на вирусот СарсКов2.

И во првиот случај резултатот беше ист. Maкедонски граѓани оделе на одмор во Занзибар затоа што за патување не е потребен негативен ПЦР тест. 

Фајзер објави загрижувачки резултати минатата недела - лабораториска студија покажа дека јужноафриканскиот сој може да ја намали заштитата обезбедена од антитела развиени по приемот на вакцината за две третини.

Јужноафриканскиот сој веќе е откриен во Словенија, Хрватска и Грција. 

foto freepik

Можеби ќе ве интересира

Заев од Брисел: Го очекуваме тоа што ни е ветено

Заев од Брисел: Го очекуваме тоа што ни е ветено

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Македонија протерува руски дипломат, во меѓувреме се појавија нови снимки од конгресот на СДСМ

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Македонија протерува руски дипломат, во меѓувреме се појавија нови снимки од конгресот на СДСМ

Државниот пазарен инспекторат има нов директор

Државниот пазарен инспекторат има нов директор

До 1-ви јуни останува на сила полицискиот час

До 1-ви јуни останува на сила полицискиот час

Ќе има јавна дебата за Законот за дивоградби

Ќе има јавна дебата за Законот за дивоградби

Вчера имало две групни тепачки во Скопје

Вчера имало две групни тепачки во Скопје

Грција и Бугарија имаат најголем интерес нашата европска приказна да успее, вели Димитров

Грција и Бугарија имаат најголем интерес нашата европска приказна да успее, вели Димитров

Заев повторно патува во Брисел - со кого ќе се сретне?

Заев повторно патува во Брисел - со кого ќе се сретне?

Зошто Пендаровски се вакцинираше во Куманово?

Зошто Пендаровски се вакцинираше во Куманово?