19 Мај, 2021
0.0230

Јужноафриканскиот сој на корона ни тропа на врата: Поотпорен на вакцина и лесно се пренесува

Објавено во: Македонија 04 Март, 2021

Властите на Јужноафриканската Република за прв пат на 18 декември објавија дека варијантата на вирусот корона, која брзо се шири во три провинции, предизвикува загриженост. Тие го нарекоа 501I.V2 и открија дека придонесува за растечката стапка на инфекција во Јужна Африка во јануари.

Што знаеме досега за овој вид на коронавирусот?

Исто така, се верува дека овој вид на ковид лесно се пренесува, нешто слично на британскиот, за кој научниците велат дека е заразен за 56 проценти од претходните видови корона.

Геномското секвенционирање покажа дека ова е различна варијанта од онаа идентификувана во Велика Британија, но и јужноафриканската и британската варијанта ја делат мутацијата N501I во протеинот на скокот. На кратко, јужноафриканската варијанта е биолошки слична на британската, но со две дополнителни мутации кои можат да ја попречат ефективноста на вакцината.

Поотпорен на вакцината

Центрите за контрола и превенција на болести на САД (ЦДУ) соопштија дека има „некои докази што сугерираат дека една од мутациите на протеините „спајк“  Е484К, може да влијае на неутрализирање на некои поликлонски и моноклонални антитела“.

Неодамнешна студија од Јужна Африка покажа дека другите мутации на овој вид предизвикале антитела да имаат проблеми со неутрализирање на вирусот. Ова има „импликации врз стапката на реинфекција и ефективноста на вакцината“, велат научниците.

Биотехнолошката компанија „Модерна“ на 25 јануари објави дека, иако се чини дека нејзината вакцина е ефективна против варијантата, „претпазливо“ развива дополнителна „засилувачка“ вакцина што ќе дејствува специјално на јужноафриканскиот вид.

Фајзер објави загрижувачки резултати минатата недела - лабораториска студија покажа дека јужноафриканскиот сој може да ја намали заштитата обезбедена од антитела развиени по приемот на вакцината за две третини.

За целите на студијата, научниците од Фајзер и Универзитетот во Тексас (UTMB) развија вирус во лабораторијата кој ги содржи истите мутации на протеинот „спајк“ како и јужноафриканскиот сој. Научниците го тестирале вештачки произведениот вирус на примероци од крв од вакцинирани лица и откриле дека нивото на антитела кои ја неутрализираат короната е намалено за две третини во случај на јужноафриканскиот вид во споредба со дејството на најчестиот вид на вирусот од Американско истражување. Резултатите беа објавени во New England Journal of Medicine (NEJM).

Бидејќи прагот на заштита сè уште не е утврден, односно минималниот број на антитела потребни за заштита од вирусот, научниците сега се надеваат дека намалувањето на две третини не значи дека вакцината ќе биде неефикасна. Сепак, компанијата „Фајзер“ неодамна објави дека ќе работи на третата „засилувачка“ доза од својата вакцина, која ќе биде направена на таков начин што „ќе посвети посебно внимание“ на новите соеви.

Резултатите од третата фаза на тестирање на вакцината АстраЗенека, што беше спроведено во Република Јужна Африка, меѓу другото, покажаа дека вакцината има најниска ефикасност во оваа земја. Затоа, се сомневаше дека вакцината ќе има послаб ефект против јужноафриканскиот сој, а компанијата објави дека ќе направи вакцина за оваа варијанта до есен.

Карантин за оние кои ќе дојдат од јужноафриканските земји

Поради опасното и забрзано ширење на овој сој коронавирус, здравствените власти бараат карантин за оние кои ќе се вратат од птаување од јужнпафриканските држави.

Ова следува откако двајца сопружници од Битола, се хоспитализирани поради ковид 19 а се вратиле од патување од Занзибар. Се чекаат анализите на МАНУ за овие два случаи.

Присутен во регионот

Во четвртокот, во Хрватска и Словенија беа забележани првите случаи на нова, поотпорна и заразна варијанта. Во Хрватска го донеле две лица кои се вратиле од Занзибар, додека во Словенија бил регистриран кај лекар кој се вратил од Намибија.

Хрватските експерти предупредуваат дека јужноафриканскиот вид има својство на „избегнување на имунолошкиот одговор“.


Можеби ќе ве интересира

Заев од Брисел: Го очекуваме тоа што ни е ветено

Заев од Брисел: Го очекуваме тоа што ни е ветено

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Македонија протерува руски дипломат, во меѓувреме се појавија нови снимки од конгресот на СДСМ

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Македонија протерува руски дипломат, во меѓувреме се појавија нови снимки од конгресот на СДСМ

Државниот пазарен инспекторат има нов директор

Државниот пазарен инспекторат има нов директор

До 1-ви јуни останува на сила полицискиот час

До 1-ви јуни останува на сила полицискиот час

Ќе има јавна дебата за Законот за дивоградби

Ќе има јавна дебата за Законот за дивоградби

Вчера имало две групни тепачки во Скопје

Вчера имало две групни тепачки во Скопје

Грција и Бугарија имаат најголем интерес нашата европска приказна да успее, вели Димитров

Грција и Бугарија имаат најголем интерес нашата европска приказна да успее, вели Димитров

Заев повторно патува во Брисел - со кого ќе се сретне?

Заев повторно патува во Брисел - со кого ќе се сретне?

Зошто Пендаровски се вакцинираше во Куманово?

Зошто Пендаровски се вакцинираше во Куманово?