16 Јули, 2020
0.0373

ГРЧКИТЕ ХОТЕЛИ НА КРИТ НЕМА ДА ПРИМААТ ТУРИСТИ ОД ЕУ: Лошо искуство од претходните години

Објавено во: Економија, Балкан 15 Мај, 2020

Грчките хотелиери најавија дека ова лето нема да примаат гости од земјите членки на Европската Унија, нагласувајќи дека имале лошо искуство од претходните години кога се соочувале со тужби од по илијадници евра.

Според Манолис Цакалакис, претседателот на здружението на хотелиерите на грчкиот остров Крит, најверојатно вратите за странските туристи оваа година ќе останат затворени. Вели дека во минатото им пристигнувале тужби за разни причини кои ги чинеле илијадници евра, а сега како што вели, сопствениците на хотелите може да се соочат со уште посериозни тужби доколку некој од странските туристи се зарази со корна вирусот.

Хотелиерите ќе ги преземат сите мерки за безбедност од Ковид-19, вели Цакалакис, нагласувајќи дека се ќе биде според пропишаните протоколи, но, појаснува дека никогаш не се знае дали некој од туристите може да се инфицира со вирусот.


Можеби ќе ве интересира

„Дневник“: Законот ќе им забрани на Македонците да продаваат кајсии и праски покрај патиштата во Словенија

„Дневник“: Законот ќе им забрани на Македонците да продаваат кајсии и праски покрај патиштата во Словенија

Малите акционери се погласно ја негодуваат зделката со „Дуферко“, од „Макстил“ велат - таа ќе донесе подобар резултат за компанијата

Малите акционери се погласно ја негодуваат зделката со „Дуферко“, од „Макстил“ велат - таа ќе донесе подобар резултат за компанијата

ССМ: 15 јули е неработен ден за сите работници

ССМ: 15 јули е неработен ден за сите работници

ГАСОТ ВО ВТОР ПЛАН: Русите прават пари од златото

ГАСОТ ВО ВТОР ПЛАН: Русите прават пари од златото

ЗЕМЈА ВО РЕГИОНОТ: Aко купите стан, добивате и државјанство

ЗЕМЈА ВО РЕГИОНОТ: Aко купите стан, добивате и државјанство

ОД УТРЕ НА ПЛАЖА НА ДРЖАВЕН ТРОШОК: Ваучерите во функција

ОД УТРЕ НА ПЛАЖА НА ДРЖАВЕН ТРОШОК: Ваучерите во функција

Интервју Лазаров: Пропуштивме многу, економските односи со Бугарија треба да се приоритет

Интервју Лазаров: Пропуштивме многу, економските односи со Бугарија треба да се приоритет

Од денеска повторно поскапени горива

Од денеска повторно поскапени горива

СО МАСКА И НА ПЛАЖА И САМО 15 ГОСТИ НА 100 МЕТРИ КВАДРАТНИ - угостителите се жалат, нема да се исплати

СО МАСКА И НА ПЛАЖА И САМО 15 ГОСТИ НА 100 МЕТРИ КВАДРАТНИ - угостителите се жалат, нема да се исплати