02 Јули, 2022
0.0311

ГЛАВНАТА УРЕДНИЧКА НА РТ СО ШОКАНТЕН ИСПАД-РУСИЈА МОРА ПОБЕДИ ИЛИ...„Работите ќе завршат лошо за човештвото“

Објавено во: Свет 24 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Главната уредничка и директорка на руската државна ТВ мрежа РТ рече дека „работите ќе завршат лошо за целото човештво“ доколку Русија не ја победи Украина, сугерирајќи нуклеарен напад доколку земјата ја загуби војната.

Руските државни медиуми станаа озлогласени по своите антиукраински реторики по избувнувањето на војната на 24 февруари.

Но, последниот испад го имаше Маргарита Симонјан од РТ, која студирала во САД, но и им порача на руските гледачи дека треба да се радуваат на фактот што нивните деца никогаш нема да добијат западно образование.

„Сите тие веруваат дека ќе изгубиме и ќе победи Западот. Тие не разбираат дека тоа е невозможно. Едноставно е невозможно, никогаш нема да се случи. Или ќе победиме, или ова ќе заврши лошо за целото човештво, нема на друг начин “, рече таа, во забелешките кои се чини дека сугерираат нуклеарна размена доколку Русија не успее во конфликтот.

„Кога луѓето прашуваат колку долго ќе трае, во однос на нашето отуѓување, конфронтација со Западот, гледам само една верзија на настаните: Луѓе, ова е засекогаш. Навикнете се на овој нов живот“, посочи таа.

Симонјан рече дека „храбриот нов свет“ повеќе нема да биде отворен за луѓе кои сакаат да студираат на Запад, порачувајќи им на гледачите да се навикнат на растечката изолација на Русија и рече дека луѓето би биле благодарни што нивните деца не учат во западните институции во иднината.

„Без разлика што ќе се случи или како се однесуваме, нашиот конфликт со нив ќе трае до крајот на животот“, додаде таа.ФОТО: YouTube Print Screen

Можеби ќе ве интересира

Google ќе ги штити жените што ќе направат абортус во САД

Google ќе ги штити жените што ќе направат абортус во САД

Во нападот во Одеса загина и 12 годишно дете

Во нападот во Одеса загина и 12 годишно дете

Зеленски бара Украина да не чека со години за влез во ЕУ, туку патот да го поминат побрзо

Зеленски бара Украина да не чека со години за влез во ЕУ, туку патот да го поминат побрзо

ПОНТОНСКИ МОСТ НА РЕКАТА СЕВЕРСКИ ДОЊЕЦ: Како руските единици наеднаш го опколија Лисичанск, Украинците со огромни загуби

ПОНТОНСКИ МОСТ НА РЕКАТА СЕВЕРСКИ ДОЊЕЦ: Како руските единици наеднаш го опколија Лисичанск, Украинците со огромни загуби

Би-Би-Си: Патот по кој Русија го изнесува украденото жито од Украина

Би-Би-Си: Патот по кој Русија го изнесува украденото жито од Украина

НИШТО УШТЕ НЕ Е РЕШЕНО - Ердоган повторно им се заканува на Шведска и Финска околу членството во НАТО, вели: Прво да ги исполнат обврските

НИШТО УШТЕ НЕ Е РЕШЕНО - Ердоган повторно им се заканува на Шведска и Финска околу членството во НАТО, вели: Прво да ги исполнат обврските

КАКВА ПОРАКА МУ ПРАТИЛ ПУТИН НА ЗЕЛЕНСКИ - посредникот Видодо не ја открива содржината

КАКВА ПОРАКА МУ ПРАТИЛ ПУТИН НА ЗЕЛЕНСКИ - посредникот Видодо не ја открива содржината

Си Џинпинг го брани владеењето во Хонг Конг, една земја два системи

Си Џинпинг го брани владеењето во Хонг Конг, една земја два системи

Гранатирани зграда и рекреативен центар во Одеса, Украина, загинаа 17 лица

Гранатирани зграда и рекреативен центар во Одеса, Украина, загинаа 17 лица