21 Јануари, 2020
0.0158

(ФОТО+ВИДЕО) Силно невреме во две земји на различни континенти

Објавено во: Свет 02 Декември, 2019

Снежно невреме ги зафати САД, а во Франција имаше поплави. 

Над еден милион луѓе на североистокот од САД, се соочија со силна бура која е прва за оваа сезона. Ширум државата се откажани се околу 800 летови, неколку илјади се одложени, а многу патишта се затворени.

Повеќе од стотина летови се откажани во Чикаго, Сан Франциско, Њујорк и Бостон, а авион на авио компанијата „Delta“ се лизнал од пистата по слетувањето во Бафало. 

Невреме го погоди и југоисточниот дел на Франција каде загинаа најмалку шест луѓе. Двајца загинаа во поплава, а тројца спасувачи загинаа откако се урнал хеликоптер. Овчар загинал при обид да помине река, а неговото тело е најдено на 4 км долж течението. Во реонот на Азурниот брег има исчезнати луѓе. Стотина куќи се поплавени. Откажани се спортски и културни настани, а многу училишта денеска не работат. 


Можеби ќе ве интересира

ЦЕНИ ОД КОИ БОЛИ ГЛАВА: Сместувањето во Давос оган и пламен

ЦЕНИ ОД КОИ БОЛИ ГЛАВА: Сместувањето во Давос оган и пламен

(ФОТО+ВИДЕО) ШПАНИЈА НА КОЛЕНА: Четворица загинаа во снежно невреме

(ФОТО+ВИДЕО) ШПАНИЈА НА КОЛЕНА: Четворица загинаа во снежно невреме

ГРЕТА ПОКРЕНА ЛАВИНА: Со воз стигнаа во Давос

ГРЕТА ПОКРЕНА ЛАВИНА: Со воз стигнаа во Давос

Данска нуди најдобри услови за живот, Германија на 11-то место

Данска нуди најдобри услови за живот, Германија на 11-то место

АЛАРМАНТНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Вирусот од Кина ќе се рашири во други земји!

АЛАРМАНТНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Вирусот од Кина ќе се рашири во други земји!

НЕ САКААТ ДА БИДАТ СВЕТСКА ДЕПОНИЈА: На четири богати земји им враќаат 150 контејнери отпад

НЕ САКААТ ДА БИДАТ СВЕТСКА ДЕПОНИЈА: На четири богати земји им враќаат 150 контејнери отпад

(ВИДЕО+ФОТО) СНЕГ ДО ПОКРИВИТЕ: Копаат тунели за да излезат од дома

(ВИДЕО+ФОТО) СНЕГ ДО ПОКРИВИТЕ: Копаат тунели за да излезат од дома

(ФОТО) Двајца мажи и жена бездомник загинаа во снежно невреме во Шпанија

(ФОТО) Двајца мажи и жена бездомник загинаа во снежно невреме во Шпанија

(ВИДЕО) ПОЖАРИ, ПЕСОЧНА БУРА, СЕГА ГРАД КАКО ТОПЧЕ ЗА ГОЛФ: Силно невреме во Австралија

(ВИДЕО) ПОЖАРИ, ПЕСОЧНА БУРА, СЕГА ГРАД КАКО ТОПЧЕ ЗА ГОЛФ: Силно невреме во Австралија