02 Јули, 2022
0.0399

(ФОТО) БПЦ направи поворка со моштите на Кирил и Методиј низ Софија

Објавено во: Балкан 23 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Денеска Бугарската православна црква организираше поворка со моштите на светите браќа Кирил и Методиј низ Софија.

Моштите се превземени од  Света Гора и прифатени во митрополитскиот храм Света Недела, каде ќе бидат изложени за народно богослужение до 25 мај.

Заради моштите на светителите, храмот ќе биде отворен деноноќно за посетителите.

Бугарска делегација редовно во посета на Рим се поклонува  на дел од моштите на Св.Кирил во базиликата Сан Клементе.

Сепак, тие не се во саркофагот во криптата, каде што секоја година на 24 мај официјална бугарска делегација положува цвеќе, туку се заѕидани лево од влезот на црквата.


Можеби ќе ве интересира

Договорена нова владеачка коалиција во Бугарија

Договорена нова владеачка коалиција во Бугарија

Предупредување на македонски јазик во Пефкохори да не се чува место на плажа со пешкири

Предупредување на македонски јазик во Пефкохори да не се чува место на плажа со пешкири

Рама вели дека ќор - сокакот е надминат, овој предлог е последен и Македонија треба да го прифати

Рама вели дека ќор - сокакот е надминат, овој предлог е последен и Македонија треба да го прифати

Бугарите организираат тура во Србија, а српските историчари велат дека тоа е провокација и величење на злосторства

Бугарите организираат тура во Србија, а српските историчари велат дека тоа е провокација и величење на злосторства

ЗА БУГАРСКАТА „КРИПТО КРАЛИЦА“, НАГРАДА ОД 100.000 ДОЛАРИ: ФБИ ја стави Ружа Игнатова на листата на најбарани

ЗА БУГАРСКАТА „КРИПТО КРАЛИЦА“, НАГРАДА ОД 100.000 ДОЛАРИ: ФБИ ја стави Ружа Игнатова на листата на најбарани

Потврдено: Асен Василев е кандидатот за премиер на Бугарија

Потврдено: Асен Василев е кандидатот за премиер на Бугарија

Летово половина од Грците нема да одат на одмор, ги загрижуваат поскапувањата и односите со Турција

Летово половина од Грците нема да одат на одмор, ги загрижуваат поскапувањата и односите со Турција

Земјотрес со јачина од 4.8 степени ја стресе БиХ, но и делови од Хрватска

Земјотрес со јачина од 4.8 степени ја стресе БиХ, но и делови од Хрватска

АНГЛИЧАНКА ПРОПАДНА ВО ПРОВАЛИЈА ДЛАБОКА 8 МЕТРИ, за „селифи“ ќе го изгубеше животот

АНГЛИЧАНКА ПРОПАДНА ВО ПРОВАЛИЈА ДЛАБОКА 8 МЕТРИ, за „селифи“ ќе го изгубеше животот