27 Септември, 2020
0.0205

Еве кој ќе може да влезе во Грција без тест

Објавено во: Македонија, Балкан, Корона Вирус 14 Август, 2020

Камионџиите полесно ќе можат да влезат во Грција за разлика од другите граѓани. 

Ова го овозможуваат протоколите. 

Возачите на камиони ќе влегуваат во Грција без да поседуваат негативен ПЦР тест. 

За влез кај јужниот сосед не e потребен негативен ПЦР тест само за возачи на товарни моторни возила, соопшти Министерството за внатрешни работи.

Грција вчера воведе нов протокол за влез во земјата од граничниот премин Евзони, кој стартува на 17 месецов. 

До крајот на август, на  Евзони, во периодот од 6 до 22 часот по македонско време, влез во Грција ќе може да остварат само грчки државјани, државјани на трети земји што имаат регулиран престој во земјата, дипломатски персонал и членови на нивните семејства, лица што патуваат од медицински и деловни причини, а кои претходно биле најавени и добиле одобрување за патување, како и возачи на товарни возила.

Земјите од регионот воведоа строги правила за патување. 

Србија и Црна Гора бараат негативни тестови, а Грците летово правеа контроли и апсеа и туристи на островите за непочитување на мерките за заштита од коронавирусот. 

Епидемијата не стивнува во регионот. 

Западен Балкан е подрачје каде заразата брзо се шири. 

Во тој контекст, Германците објавија листа на земји од каде имаат најмногу „увезени“ случаи на коронавирусот, при што балканските земји беа меѓу првите. 

Можеби ќе ве интересира

Први рестрикиции би биле забрана на јавни собири: Филипче исклучува карантин во моментов

Први рестрикиции би биле забрана на јавни собири: Филипче исклучува карантин во моментов

Животот на Борче, живот ли е? Емотивна сторија за човекот кој има многу љубов

Животот на Борче, живот ли е? Емотивна сторија за човекот кој има многу љубов

Ново видео фрла сенка врз инцидентот во Битола: Полицаецот не нападнал прв?

Ново видео фрла сенка врз инцидентот во Битола: Полицаецот не нападнал прв?

Филипче жали за смртта на медицинската сестра: Изрази сочувство

Филипче жали за смртта на медицинската сестра: Изрази сочувство

Доктор нападнал колега во кумановската болница: Нападнатиот доктор избегал низ прозорецот!

Доктор нападнал колега во кумановската болница: Нападнатиот доктор избегал низ прозорецот!

Невреме со многу дожд беснее попладнево во земјава

Невреме со многу дожд беснее попладнево во земјава

Не може на секој компјутер или лаптоп: Објавени деталите за тоа каков уред им треба на децата за онлајн наставата

Не може на секој компјутер или лаптоп: Објавени деталите за тоа каков уред им треба на децата за онлајн наставата

Во Скопје не се смирува: Во земјава за еден ден нови 141 заболени

Во Скопје не се смирува: Во земјава за еден ден нови 141 заболени

Секоја минута една полициска казна: Полицајците во Гостивар во акција

Секоја минута една полициска казна: Полицајците во Гостивар во акција