24 Септември, 2020
0.0327

ЛИСТА НА ЗЕМЈИ „ИЗВОЗНИЦИ“ НА КОРОНА: Kaде се најде Македонија?

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 13 Август, 2020

Заразени балканци придонесе да се шири коронавирусот во Германија. 

Хрватска e меѓу водечките извозници на коронавирусот во Германија, a Македонија e на 10. место. 


Германскиот Институт Роберт Кох (РКИ) секој ден објавува дневни извештаи за состојбата со пандемијата во Германија со релевантни информации за бројот на новозаразени и слично.

Меѓу податоците кои можат да се најдат во дневниот извештај на РКИ за 11 август Хрватска јасно се издвојува како една од земјите кои коронавирусот најмногу го „извезувале“ во Германија, заклучува хрватски Индекс.

Западен Балкан e како извор на зараза. 

Со отворањето на границите и почетокот на сезоната на годишни одмори стапката на новозаразени за кои се претпоставува дека се увезени од странство порасна на 31.

Како извор на заразата се споменати Хрватска, Косово, Турција, Бугарија, Романија, Полска и Шпанија.

фото ЕПА

Можеби ќе ве интересира

Познатата Атиџе кажа зошто се онесвестила

Познатата Атиџе кажа зошто се онесвестила

Николовски: Посебен член на Владата ќе предлага разрешувања на функционери на седница

Николовски: Посебен член на Владата ќе предлага разрешувања на функционери на седница

Се бара решение за родителите на деца до шест години, но властите уверуваат дека најмалите имаат силен имунитет и можат слободно да одат во градинка

Се бара решение за родителите на деца до шест години, но властите уверуваат дека најмалите имаат силен имунитет и можат слободно да одат во градинка

Нема олеснување: Кочан во затвор 4,8 години

Нема олеснување: Кочан во затвор 4,8 години

Халк Корнерот во ТЦ Лептокарија, обезбеден од страна на Халкбанк, е веќе на располагање на граѓаните

Халк Корнерот во ТЦ Лептокарија, обезбеден од страна на Халкбанк, е веќе на располагање на граѓаните

Атиџе се онесвести на настан, интервенираше Брза помош

Атиџе се онесвести на настан, интервенираше Брза помош

СОНК: Ако наставниците немаат услови за работа, учебната година нема да почне на 1.октомври

СОНК: Ако наставниците немаат услови за работа, учебната година нема да почне на 1.октомври

Шекеринска: Потпишан договорот со САД за купување на 151 оклопно возило

Шекеринска: Потпишан договорот со САД за купување на 151 оклопно возило

(ВИДЕО) Долари и евра пред Бислимовски за поскапувањето на струјата

(ВИДЕО) Долари и евра пред Бислимовски за поскапувањето на струјата