22 Октомври, 2019
0.0184

ЕУ нуди помош на Албанија по силниот земјотрес

Објавено во: Балкан 22 Септември, 2019


ЕУ нуди помош на Албанија за штетите кои настанаа по силниот земјотрес вчера.

Билансот на повредени се искачи на 105 луѓе, но се оштетени и стотици згради и куќи, јави Асошиејтед Прес, а пренесе 24casa.bg.

„ЕУ веднаш понуди помош“, напиша на својот Твитер досегашниот еврокомесар за проширување, Јоханес Хан.

Албанските медиуми пренесоа дека околу 500 луѓе ја поминале ноќта надвор од своите домови, во шатори или под отворено небо, затоа што им било страв да се вратат во своите домови.

Екипите за проценки на штетите се на терен, во текот на денот или утре ќе се знае точната сума на штетите.

Можеби ќе ве интересира

ПОРАКА ОД СОФИЈА ДО МАКРОН: Граѓаните извикуваа „Бугарија и Македонија под едно небо”

ПОРАКА ОД СОФИЈА ДО МАКРОН: Граѓаните извикуваа „Бугарија и Македонија под едно небо”

(ВИДЕО) ЖЕНА ГО НАВРЕДУВАШЕ ЦИПРАС ПРИ ЛЕТ ВО АВИОН: Му порача дека местото му било в затвор

(ВИДЕО) ЖЕНА ГО НАВРЕДУВАШЕ ЦИПРАС ПРИ ЛЕТ ВО АВИОН: Му порача дека местото му било в затвор

ГРЦИЈА ЌЕ БИДЕ НА ШТРЕК: Ги засега Договорот од Преспа и случувањата кај нас

ГРЦИЈА ЌЕ БИДЕ НА ШТРЕК: Ги засега Договорот од Преспа и случувањата кај нас

Курти: Одлуката на ЕУ за Македонија и Албанија е штетна за дијалогот Белград-Приштина

Курти: Одлуката на ЕУ за Македонија и Албанија е штетна за дијалогот Белград-Приштина

Ангел Димитров: Одлуката за нови избори во Северна Македонија е изненадувачка

Ангел Димитров: Одлуката за нови избори во Северна Македонија е изненадувачка

Макрон следниот месец во Скопје и Тирана?

Макрон следниот месец во Скопје и Тирана?

Ципрас: Мицотакис ништо не превзеде за Северна Македонија

Ципрас: Мицотакис ништо не превзеде за Северна Македонија

БДЕЕЊЕ ПРЕД ФРАНЦУСКАТА АМБАСАДА ВО СОФИЈА: Бугарите со порака за Макрон кој стави вето за Македонија

БДЕЕЊЕ ПРЕД ФРАНЦУСКАТА АМБАСАДА ВО СОФИЈА: Бугарите со порака за Макрон кој стави вето за Македонија

ФРАНЦИЈА ДЕПОРТИРА АЛБАНЦИ: Макрон го потенцираше напливот на баратели на азил

ФРАНЦИЈА ДЕПОРТИРА АЛБАНЦИ: Макрон го потенцираше напливот на баратели на азил