26 Мај, 2018
0.6349
    ALK 7872.21    -0.65%     BESK 8017.33    3.6%     GRNT 748.68    4.56%     KPSS 300    -36.31%     MPT 31000.31    0%     OHB 6396.66    -0.83%     REPL 62000    0.81%     RMDEN13 96.7    0.73%     RMDEN14 96.1    0.63%     RMDEN16 95.5    0%     RZIN 125    4.17%     SBT 1951    -0.61%     SLAV 3600    0%     STB 1015.5    -0.27%     STBP 1180.55    5.3%     STIL 130    -0.94%     TEL 278.08    2.99%     TNB 12929.5    -4.14%     TTK 881.96    2.88%     UNI 2360    -0.04%     USJE 23003    -0.63%     ZPKO 2857    0%

„Етнос“ пишува за три имиња кои ги предложил Нимиц

Објавено во: Балкан 18 Јануари, 2018

Грчкиот весник „Етнос” денеска објави дека медијаторот Метју Нимиц на преговарачка маса ги дал следниве предлози: „Нова Македонија”, „Горна Македонија” и „Северна Македонија”.

Портпаролот на грчката Влада,  Димитрис Цанакопулос информираше дека официјална Атина ќе стори сé за да се реши спорот без да се загрозат грчките националните интереси и на крајот двете страни да излезат победници.

„Преговорите не се фудбалски натпревар за да има победници и губитници. Ние сакаме решение од кое сите ќе бидат победници. Општата рамка на Владата е да се најде сложено име за севкупна употреба за да се стави крај на 25 годишниот спор“ – изјави Цанакопулос. 

Од Владата само соопштија дека активно се создаваат услови за да се придвижи процесот, а резултатот ќе зависи од подготвеноста на двете страни за компромис, земајќи ги во предвид разликите. Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, денеска најави дека в понеделник Владата ќе се состане да ја разгледа рамката и да се изгради заеднички став.

Сепак, денеска во Скопје, генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави дека нема план Б и дека Македонија мора да го реши спорот со  името за да влезе во Алијансата. Прием под референцата не е можен. 

Можеби ќе ве интересира

Партиска комисија за истражувањата на последиците врз здравјето од НАТО-бомбардирањата

Партиска комисија за истражувањата на последиците врз здравјето од НАТО-бомбардирањата

Димитров одбил Северна, Коцијас не сака Нова

Димитров одбил Северна, Коцијас не сака Нова

(ВИДЕО) ИНЦИДЕНТ ВО ЗАГРЕБ: Маж пукаше во градинка

(ВИДЕО) ИНЦИДЕНТ ВО ЗАГРЕБ: Маж пукаше во градинка

За Нова Демократија Илинденска Македонија не може да биде победа за Грците

За Нова Демократија Илинденска Македонија не може да биде победа за Грците

Ципрас со поддршка за Бутарис, а тој бара да се најдат виновниците за нападот

Ципрас со поддршка за Бутарис, а тој бара да се најдат виновниците за нападот

Седум земјотреси ја погодија Грција

Седум земјотреси ја погодија Грција

Ципрас: Во преговорите треба да земеме нешто што веќе 70 години е дадено

Ципрас: Во преговорите треба да земеме нешто што веќе 70 години е дадено

Шешељ го нарече Џафери терорист, а тој вели не се оптоварува со тоа

Шешељ го нарече Џафери терорист, а тој вели не се оптоварува со тоа

ГРЦИЈА НА МЕТА: Предупредуваат за покачување на цените на горивата за 2,5 евра

ГРЦИЈА НА МЕТА: Предупредуваат за покачување на цените на горивата за 2,5 евра