16 Мај, 2021
0.0294

ЕМА денеска ќе се изјасни за вакцината на Џонсон и Џонсон: Во САД по примање на Јансен почина млада жена, таму вакцината е суспендирана

Објавено во: Свет 20 Април, 2021

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска попладне ќе го каже своето мислење за вакцината на Џонсон и Џонсон чија употреба е суспендирана во САД и Европа поради ретка појава на згрутчување на крвта.

ЕМА со седиште во Амстердам во петокот објави дека ќе одржи „виртуелна прес-конференција за заклучоците од проценката на безбедноста“ на вакцината на 20 април во 16 часот по средноевропско време.

Оваа одлука е важна затоа што неколку европски земји, вклучително и Франција, сметаат на вакцината за да ја забрзаат кампањата за вакцинација.

Неизвесноста се појави откако американските здравствени власти препорачаа „пауза“ во употребата на вакцината Јансен од производителот Џонсон и Џонсон пред една недела за да се испита појавата на сериозни случаи на згрутчување на крвта кај неколку лица во Соединетите држави.

Едно лице почина во САД неколку дена по аплицирање на вакцината, додека шест лица во САД развиле ретко нарушување, кое вклучува згрутчување на крвта. Сите шест вакцинирани со несакани ефекти биле жени на возраст од 18 до 48 години, а симптомите се појавиле шест до 13 дена по вакцинирањето.


Можеби ќе ве интересира

Во Конго се изречени триесет смртни казни

Во Конго се изречени триесет смртни казни

Антонио Гутереш е „шокиран“ од она што се случува во Појасот Газа

Антонио Гутереш е „шокиран“ од она што се случува во Појасот Газа

Има повеќе смртни случаи отколку лани, констатира СЗО

Има повеќе смртни случаи отколку лани, констатира СЗО

Повеќето Германци се против повластувања за вакцинираните

Повеќето Германци се против повластувања за вакцинираните

КАИРО НАПРАВИ ИСКЛУЧОК: Египет ја отвори границата со Газа поради евакуација на повредените

КАИРО НАПРАВИ ИСКЛУЧОК: Египет ја отвори границата со Газа поради евакуација на повредените

(ВИДЕО) ЕДЕН ЗАГИНАТ И ПОВЕЌЕ ОД 60 ПОВРЕДЕНИ: Toрнадо го погоди Вухан

(ВИДЕО) ЕДЕН ЗАГИНАТ И ПОВЕЌЕ ОД 60 ПОВРЕДЕНИ: Toрнадо го погоди Вухан

Москва молчи, а Ерменија тврди дека побарала воена помош од Русија

Москва молчи, а Ерменија тврди дека побарала воена помош од Русија

(ВИДЕО+ФОТО) Старата камп приколка ја претвориле во куќа

(ВИДЕО+ФОТО) Старата камп приколка ја претвориле во куќа

По првата вакцина во Италија имаат за 80 отсто помалку заразени

По првата вакцина во Италија имаат за 80 отсто помалку заразени