16 Мај, 2021
0.0204

Дванаесет земји од ЕУ до средината на јули ќе вакцинираат 70 отсто од населението

Објавено во: Свет, Корона Вирус 20 Април, 2021

Дванаесет земји членки на ЕУ ќе вакцинираат 70 отсто од населението до средината на јули. 

Овој податок го спомна денеска шефот на работната група на извршната служба на ЕУ за вакцини, Тиери Бретон. Европската комисија постави цел да имунизира 70 отсто од возрасната популација на ЕУ до крајот на летото.  

Бројот на лица заразени со коронавирус расте со алармантна стапка осум последователни недели, предупреди Светската здравствена организација (СЗО). Минатата недела се пријавени над 5,2 милиони нови случаи, што е најмногу од почетокот на пандемијата. 

Смртноста исто така е во нагорна линија петта недела по ред, а пандемијата сега официјално однесе повеќе од три милиони животи.

foto freepik

Можеби ќе ве интересира

Во Конго се изречени триесет смртни казни

Во Конго се изречени триесет смртни казни

Антонио Гутереш е „шокиран“ од она што се случува во Појасот Газа

Антонио Гутереш е „шокиран“ од она што се случува во Појасот Газа

Има повеќе смртни случаи отколку лани, констатира СЗО

Има повеќе смртни случаи отколку лани, констатира СЗО

Повеќето Германци се против повластувања за вакцинираните

Повеќето Германци се против повластувања за вакцинираните

КАИРО НАПРАВИ ИСКЛУЧОК: Египет ја отвори границата со Газа поради евакуација на повредените

КАИРО НАПРАВИ ИСКЛУЧОК: Египет ја отвори границата со Газа поради евакуација на повредените

(ВИДЕО) ЕДЕН ЗАГИНАТ И ПОВЕЌЕ ОД 60 ПОВРЕДЕНИ: Toрнадо го погоди Вухан

(ВИДЕО) ЕДЕН ЗАГИНАТ И ПОВЕЌЕ ОД 60 ПОВРЕДЕНИ: Toрнадо го погоди Вухан

Москва молчи, а Ерменија тврди дека побарала воена помош од Русија

Москва молчи, а Ерменија тврди дека побарала воена помош од Русија

(ВИДЕО+ФОТО) Старата камп приколка ја претвориле во куќа

(ВИДЕО+ФОТО) Старата камп приколка ја претвориле во куќа

По првата вакцина во Италија имаат за 80 отсто помалку заразени

По првата вакцина во Италија имаат за 80 отсто помалку заразени