16 Мај, 2021
0.0237

Предупредување на СЗО по најлошата недела од почетокот на пандемијата: Инфекциите растат со застрашувачка брзина

Објавено во: Свет 20 Април, 2021

Инфекциите со корона вирусот растат со алармантна брзина осум последователни недели, предупреди Светската здравствена организација (СЗО), додека вирусот непречено се шири низ жариштата во неколку делови на светот.

„Минатата недела беа пријавени повеќе од 5,2 милиони нови случаи, што е највисоко за една недела од почетокот на пандемијата“, рече претседателот на СЗО Тедрос Гебрејесус за време на брифингот во Женева.

Смртмоста исто така е во нагорна линија петта недела по ред, рече тој, а пандемијата сега официјално однесе повеќе од три милиони животи.

Гебрејесус предупреди дека темпото на пандемија се забрзува, дури и сега кога некои земји веќе имаат подобрени програми за вакцинација.


Можеби ќе ве интересира

Во Конго се изречени триесет смртни казни

Во Конго се изречени триесет смртни казни

Антонио Гутереш е „шокиран“ од она што се случува во Појасот Газа

Антонио Гутереш е „шокиран“ од она што се случува во Појасот Газа

Има повеќе смртни случаи отколку лани, констатира СЗО

Има повеќе смртни случаи отколку лани, констатира СЗО

Повеќето Германци се против повластувања за вакцинираните

Повеќето Германци се против повластувања за вакцинираните

КАИРО НАПРАВИ ИСКЛУЧОК: Египет ја отвори границата со Газа поради евакуација на повредените

КАИРО НАПРАВИ ИСКЛУЧОК: Египет ја отвори границата со Газа поради евакуација на повредените

(ВИДЕО) ЕДЕН ЗАГИНАТ И ПОВЕЌЕ ОД 60 ПОВРЕДЕНИ: Toрнадо го погоди Вухан

(ВИДЕО) ЕДЕН ЗАГИНАТ И ПОВЕЌЕ ОД 60 ПОВРЕДЕНИ: Toрнадо го погоди Вухан

Москва молчи, а Ерменија тврди дека побарала воена помош од Русија

Москва молчи, а Ерменија тврди дека побарала воена помош од Русија

(ВИДЕО+ФОТО) Старата камп приколка ја претвориле во куќа

(ВИДЕО+ФОТО) Старата камп приколка ја претвориле во куќа

По првата вакцина во Италија имаат за 80 отсто помалку заразени

По првата вакцина во Италија имаат за 80 отсто помалку заразени