29 Мај, 2020
0.0182

Драматични фотографии од молитвата на Папата Франциск

Објавено во: Свет 28 Март, 2020

Драматични фотографии покажуваат како  Папата Франциск испорачува  молитва на надеж на празен плоштад Свети Петар во Ватикан додека корона вирусот го отежнува животот во Италија

Папата Фрањо во петокот вечерта му достави порака на надеж на светот среде пандемијата на коронавирус. Тој го стори тоа на празниот плоштад Свети Петар во Ватикан, бидејќи Италија е целосно затворена за да престане да се шири вирусот.

„Како и учениците во Евангелието, бевме заробени од неочекувано, турбулентно невреме“, рече папата, повикувајќи се на евангелието на Свети Марко.

Обожавателите на погаварот на Римокатоличката црква во земјата и целиот свет не се во можност да присуствуваат на молитвата, а големи се рестрикциите дури и да ги напуштат своите домови.

Молитвата „Urbi et Orbi“ со која понтифот се моли за светот обично се случува само на Велигден и Божиќ. Папата Франциско, сепак, презеде вонреден чекор за молитви среде најопасната пандемија во овој век.Можеби ќе ве интересира

Уапсен е полицаецот кој го уби Џорџ Флојд

Уапсен е полицаецот кој го уби Џорџ Флојд

(ВИДЕО) ПРОТЕСТИ ВО 21 ГРАД: Италијанските лекари бараат реформи

(ВИДЕО) ПРОТЕСТИ ВО 21 ГРАД: Италијанските лекари бараат реформи

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО МИНЕАПОЛИС: Демонстрантите бесни по убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО МИНЕАПОЛИС: Демонстрантите бесни по убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд

СЕ БЛИЖИ 2 ЈУНИ: Франција ќе излезе од изолација

СЕ БЛИЖИ 2 ЈУНИ: Франција ќе излезе од изолација

ИМА 111 ГОДИНИ: Чилеанка го победи коронавирусот

ИМА 111 ГОДИНИ: Чилеанка го победи коронавирусот

ВИРУСОТ СЕ ВРАТИ: Јужна Кореја сега има 11.344 заразени

ВИРУСОТ СЕ ВРАТИ: Јужна Кореја сега има 11.344 заразени

РАБОТНИЦИТЕ ПАЛЕА ГУМИ: Ги разгневи затворањето на фабриката на Нисан во Барселона

РАБОТНИЦИТЕ ПАЛЕА ГУМИ: Ги разгневи затворањето на фабриката на Нисан во Барселона

ТУРИЗМОТ ОДИ ВО ДРУГА НАСОКА: Oгромен пад, но и почеста посета на планини

ТУРИЗМОТ ОДИ ВО ДРУГА НАСОКА: Oгромен пад, но и почеста посета на планини

КИПАР: Владата ќе ги покрие трошоците за заболените од коронавирус

КИПАР: Владата ќе ги покрие трошоците за заболените од коронавирус