26 Февруари, 2021
0.0220

ДРАМАТИЧНА ВЕСТ ОД БРИТАНИЈА - Борис Џонсон кажа дека новиот вид на короноварусот можеби е посмртоносен за 30 проценти

Објавено во: Свет 23 Јануари, 2021

Британскиот премиер Борис Џонсон вчера доцна вечерта изјави дека варијантата на новиот коронавирус откриена во Англија, кој се шири низ целиот свет, вклучително и во САД - „може да биде поврзана со повисок степен на смртност“.

За новиот вид веќе се знаеше дека е поинфективен од оригиналниот вирус. Студиите сугерираат дека е за 30 до 70 проценти повеќе пренослив.

На брифинг со новинари вчера на Даунинг стрит 10, Џонсон и неговите советници ја дадоа првата индикација дека вирусот исто така може да биде поубиствен, пренесува The Washington Post.

Главниот научен советник во Англија, Патрик Валенс, понуди пример. Тој рече дека меѓу 1.000 мажи во Англија на возраст од 60 години или постари кои се заразуваат, оригиналниот вирус ќе убие 10. Новата варијанта, според него, ќе убие 13 или 14. Тоа би претставувало пораст на смртноста за 30 проценти, иако е важно да се напомене дека апсолутниот ризик од смрт останува мал.

Бидејќи варијантата беше откриена во Велика Британија минатата година, јавните здравствени власти нагласија дека мутираниот вирус изгледа дека не ги прави луѓето болни или ги зголемува смртните случаи. Значи, овој мал, но мерлив пораст на смртноста е потенцијално загрижувачки.

Валенс не објасни зошто варијантата може да биде поврзана со повеќе смртни случаи - без разлика дали тоа може да се однесува на нешто својствено на вирусот или со преоптоварени здравствени системи кои не можат да спречат случаи што можат да преживеат, да станат смртоносни.

Пресметката дека варијантата би можела да биде поубиствена, дојде од советодавната група за нови закани на респираторниот вирус на владата, која испита неколку студии за надзор

Валенс ги нарече новите податоци прелиминарни.

„Сакам да нагласам дека има многу неизвесност околу овие бројки и ни треба повеќе работа за да добиеме прецизна постапка“, рече тој. „Но, очигледно е загриженост дека ова има зголемување на смртноста, како и зголемување на преносливоста“.

Варијантата е откриена во повеќе од 50 земји и е доминантен вид во Велика Британија. Научниците од американскиот Центар за контрола и превенција на болести велат дека тaа може да стане преовладувачкa во САД во рок од два месеци.

Можеби ќе ве интересира

ФАЈЗЕР СО НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Вакцинација секоја година, можеби ќе биде потребна и трета доза

ФАЈЗЕР СО НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Вакцинација секоја година, можеби ќе биде потребна и трета доза

Заштита и унапредување на јавното здравје останува во фокусот на Центарот за тутунски производи на американската ФДА

Заштита и унапредување на јавното здравје останува во фокусот на Центарот за тутунски производи на американската ФДА

Тренерот кој беше обвинет за сексуална злоупотреба на гимнастичарки - изврши самоубиство, пронајден е мртов

Тренерот кој беше обвинет за сексуална злоупотреба на гимнастичарки - изврши самоубиство, пронајден е мртов

МЕРКЕЛ: Јас не би се вакцинирала со АстраЗенека, иако вакцината е сигурна

МЕРКЕЛ: Јас не би се вакцинирала со АстраЗенека, иако вакцината е сигурна

ЌЕ ПАТУВАМЕ ЛИ ЛЕТОВО НИЗ ЕВРОПА: Лидерите на ЕУ се согласија за вакцинални сертификати

ЌЕ ПАТУВАМЕ ЛИ ЛЕТОВО НИЗ ЕВРОПА: Лидерите на ЕУ се согласија за вакцинални сертификати

(ВИДЕО) „ВРИЕ“ ВО ЕРМЕНИЈА: Се бара оставка од Пашинјан кој пак обвини за обид за државен удар

(ВИДЕО) „ВРИЕ“ ВО ЕРМЕНИЈА: Се бара оставка од Пашинјан кој пак обвини за обид за државен удар

Во една европска земја третина од жителите биле заразени со коронавирусот

Во една европска земја третина од жителите биле заразени со коронавирусот

Секој десетти заразен и по три месеци се бори со симптомите на коронавирусот

Секој десетти заразен и по три месеци се бори со симптомите на коронавирусот

Рајан Динг: 5G ја осветлува иднината

Рајан Динг: 5G ја осветлува иднината