25 Февруари, 2021
0.0218

ДЕНЕСКА ПОГРЕБ НА УШТЕ ШЕСТ ТИНЕЈЏЕРИ ВО БИХ: Телата на осумте млади беа пронајдени по новогодишната ноќ

Објавено во: Балкан 04 Јануари, 2021

Уште шест од осумте тинејџери кои трагично се задушија на новогодишната ноќ, денеска ќе бидат погребани во Ракитно во БиХ. Во текот на вчерашниот ден најблиските роднини и пријатели, но и сите останати жители на Посушје се простија од двајцата млади Мирела Резо и Стјепан Јукиќ кои ги испратија до нивното вечно почивалиште.

Истрагата за големата трагедија која го трогна Балканот сè уште трае, а началникот на полицијата на кантонот Западна Херцеговина, Милан Галиќ, вели дека ќе следува и токсиколошко, како и хемиско вештачење во викендицата каде беа пронајдени телата на осумте тинејџери.

-Ќе се вештачат и уредите од куќата бидејќи причината за смртта на осумте млади лица е задушување. Тоа најверојатно се случило поради издувните гасови од агрегаторот што при истрагата го лоциравме во оставата, односно веднаш до просторијата каде се пронајдени момчињата и девојчињата. Затоа е неопходно да се направи вештачење на тој уред. Во викендицата, како што е утврдено во текот на увидот, имало и печка во која имало жар, а за да се утврди точната причина за смртта, односно да се утврди како настанало задушувањето, ќе се изврши вештачење и на оџакот, посочува во изјава за босански Аваз, Милан Галиќ.


Можеби ќе ве интересира

Осуден неонацист од Златна зора влегол во Македонија со лажно име

Осуден неонацист од Златна зора влегол во Македонија со лажно име

МОЖНО Е ЗAТВОРАЊЕ НА СКИ-ЦЕНТРИTE ЗА ВИКЕНД: Огромен број новозаразени, ќе ги зајакнува ли Србија мерките?

МОЖНО Е ЗAТВОРАЊЕ НА СКИ-ЦЕНТРИTE ЗА ВИКЕНД: Огромен број новозаразени, ќе ги зајакнува ли Србија мерките?

Во Србија вирусот збувнува: Кон сака да затвори се дури пет дена

Во Србија вирусот збувнува: Кон сака да затвори се дури пет дена

Седеле на иста маса: Сара и Марјан биле заедно во кафуле, тој извадил пиштол и ја убил

Седеле на иста маса: Сара и Марјан биле заедно во кафуле, тој извадил пиштол и ја убил

ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ЗЛАТАРНИЦА СО МЛАДА КОЛЕШКА - еве кое е нивното објаснување

ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ЗЛАТАРНИЦА СО МЛАДА КОЛЕШКА - еве кое е нивното објаснување

Србија бележи над 3.000 заразени дневно, можно е заострување на мерките

Србија бележи над 3.000 заразени дневно, можно е заострување на мерките

И ЈАС СУМ САМО ОБИЧЕН ЧОВЕК: Вучиќ во опуштено издание, изненади со фотографија на која не сме навикнати

И ЈАС СУМ САМО ОБИЧЕН ЧОВЕК: Вучиќ во опуштено издание, изненади со фотографија на која не сме навикнати

Србија денес има скоро 3.000 заболени од коронавирусот

Србија денес има скоро 3.000 заболени од коронавирусот

ВУЛИН ОСТРО КОН ЕУ: Кога веќе не пративте вакцини, задржете си ги и политичките ставови за себе

ВУЛИН ОСТРО КОН ЕУ: Кога веќе не пративте вакцини, задржете си ги и политичките ставови за себе