07 Март, 2021
0.0261

Д-Р ЈАНКОВИЌ ПО ВЕСТА ДЕКА НОВИОТ СОЈ ДОШОЛ ВО СРБИЈА - Да бидеме внимателни, но сепак, има и една добра работа

Објавено во: Балкан 24 Јануари, 2021

Проф. Д-р Радмило Јанковиќ, заменик-директор на КЦ Ниш, за Курир.рс, посочува дека фактот што се појави британскиот вид коронавирус во Србија е сериозно и драматично предупредување за сите граѓани на Србија дека треба да се придржуваат до сите анти-епидемиски мерки.

„Несомнено, присуството на Кент мутацијата кај популацијата доведува до драматично побрза инфекција, и затоа претставува епидемиолошки предизвик. За жал, податоците презентирани од британскиот премиер Борис Џонсон, а кои се базираат на истражување на референтни британски лаборатории, покажуваат дека овој мутиран вид на „Сарс-Ков-2“ може да предизвика до 40 отсто повеќе смртни случаи. Овие податоци, иако се сè уште прелиминарни, изгледаат прилично драматични и претставуваат сериозно предупредување“, нагласува Проф. Јанковиќ.

Тој изјавил дека досегашните податоци биле прилично оскудни, но и дека  оние што постојат - се контрадикторни.

„Единствената добра работа е што, постојат сите шанси дека имунитетот создаден со вакцинација ефикасно штити и од овој вид на вирус. Ние, секако, треба да бидеме многу внимателни во светло на официјалните информации дека видот Кент се појавил и кај нас“, вели проф. Јанковиќ.

извор и форо Курир.рс

Можеби ќе ве интересира

СРБИЈА НАРАЧАЛА ДВА СКАПИ ЛЕКА ПРОТИВ КОРОНАТА - една пилула чини над илјада евра, но го собира и го отстранува вирусот од телото

СРБИЈА НАРАЧАЛА ДВА СКАПИ ЛЕКА ПРОТИВ КОРОНАТА - една пилула чини над илјада евра, но го собира и го отстранува вирусот од телото

ЗАСТРАШУВАЧКО И ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО - Вучиќ прикажа ужасни снимки со обезглавени тела од злосторствата на Веља Невоља

ЗАСТРАШУВАЧКО И ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО - Вучиќ прикажа ужасни снимки со обезглавени тела од злосторствата на Веља Невоља

АЛБАНЕЦ ОД КОСОВСКА МИТРОВИЦА ПРЕМИНАЛ ВО ПРАВОСЛАВИЕ - како Сулејман стана Душан

АЛБАНЕЦ ОД КОСОВСКА МИТРОВИЦА ПРЕМИНАЛ ВО ПРАВОСЛАВИЕ - како Сулејман стана Душан

Тиодоровиќ: Во вторник ќе бараме поостри мерки, младите не се тестираат и ја „сејат“ короната

Тиодоровиќ: Во вторник ќе бараме поостри мерки, младите не се тестираат и ја „сејат“ короната

Полицијата ја бара со денови, Ана се појави со момче на YouTube

Полицијата ја бара со денови, Ана се појави со момче на YouTube

Вучиќ откри како и кога сфатил дека ЕУ не е сериозна со вакцините, па веднаш „се растрчал“ на сите страни

Вучиќ откри како и кога сфатил дека ЕУ не е сериозна со вакцините, па веднаш „се растрчал“ на сите страни

КАКО СЕ ПРОДАВА СТАРТАП ЗА 35 МИЛИОНИ ЕВРА - тројца млади Хрвати го имаат одговорот

КАКО СЕ ПРОДАВА СТАРТАП ЗА 35 МИЛИОНИ ЕВРА - тројца млади Хрвати го имаат одговорот

НАДВОР ОД ПРОТОКОЛ: Вучиќ синоќа отиде сам да пречека уште 500.000 кинески вакцини

НАДВОР ОД ПРОТОКОЛ: Вучиќ синоќа отиде сам да пречека уште 500.000 кинески вакцини

Три грчки региони се во вонредна состојба поради земјотресите

Три грчки региони се во вонредна состојба поради земјотресите