19 Ноември, 2019
0.0346

Ципрас: Мицотакис ќе го моли лидерот на ВМРО да не го отфрла договорот

Објавено во: Балкан 01 Ноември, 2019

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас кој заедно со шефот на македонската Влада, Зоран Заев, го постигнаа Преспанскиот договор, вчера во грчкиот парламент за време на дебатата за новиот закон за азил рече дека ќе дојде време неговиот наследник Киријакос Мицотакис да го моли претседателот на ВМРО-ДПМНЕ (Христијан Мицкоски) да не ја отфрла спогодбата доколку опозицијата победи на парламентарните избори во Македонија.

Претседателот на СИРИЗА рече еден по еден пратениците од владејачката партија Нова Демократија се обидуваат да го вразумат Мицотакис, да не размислува и да не ја посакува перспективата „да победат истомислениците националисти во соседната земја“.

– Затоа што тогаш, гледам вашиот лидер ќе го моли лидерот на ВМРО да не случајно го отфрли договорот што го потпишавме, рече поранешниот грчки премиер.

Ципрас смета дека Македонија денес е во политички тешка ситуација, но дека неговата партија, како што вели тој, превзема иницијативи во корист на стабилност во соседната земја.

Тој додаде дека грчката Влада на Самитот во Брисел, каде што Скопје не доби датум за преговори, „само ги набљудувала Данска и Холандија како се занимаваат со Западен Балкан“.Можеби ќе ве интересира

Улица во српското село Јабука ќе биде именувана по Тоше Проески

Улица во српското село Јабука ќе биде именувана по Тоше Проески

Рама и Тачи се состанаа за балканскиот „Мини Шенген“

Рама и Тачи се состанаа за балканскиот „Мини Шенген“

(ФОТО) Снегот ги изненади жителите на една балканска земја

(ФОТО) Снегот ги изненади жителите на една балканска земја

Терорист сакал да изврши напад во манастир на Косово

Терорист сакал да изврши напад во манастир на Косово

Во Македонија само 58 отсто од населението живее урбанизирано

Во Македонија само 58 отсто од населението живее урбанизирано

Развиорил албанско знаме во Бар, Црна Гора го протера

Развиорил албанско знаме во Бар, Црна Гора го протера

Бебе почина во прифатниот центар за бегалци и мигранти на Лезбос

Бебе почина во прифатниот центар за бегалци и мигранти на Лезбос

Во соседна земја 34.000 пензионери секој ден одат на работа

Во соседна земја 34.000 пензионери секој ден одат на работа

Вучиќ бил во животна опасност

Вучиќ бил во животна опасност