06 Јуни, 2020
0.0408

ЦЕЛ ОД 15 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ: Алибаба се спрема да излезе на берзата во Хонг Конг

Објавено во: Економија 09 Ноември, 2019

Компанијата која во моментов ја држи водечката позиција во светот кога станува збор за вредноста на собрани средства при иницијална јавна понуда, имајќи предвид дека во 2014 година на Њујоршката берза прибави 25 милијарди долари, кон крајот на ноември планира да излезе на Хонгконгшката берза.

Оваа вест ја пренесоа светските агенции, кои објавија дека кинеската компанија за онлајн трговија „Алибаба“ планира во последната недела на ноември да излезе на таа берза а целта и е да прибере до 15 милијарди долари.

Изворите кои барале да останат анонимни при споделувањето на оваа информација поради чувствителноста, посочиле дека постапката на Алибаба е да се најдат потенцијални инвеститори и листирањето на акциите би се одржало во неделата која почнува на 25 ноември.

Но, компанијата првично треба следната недела да побара одобрение и од хонгконгшката комисија за листирање акции.

Компанијата Алибаба меѓудругото денес е вредна 460 милијарди долари.

Во септември нејзиниот основач и милијардер Џек Ма замина од челната позиција на компанијата во пензија.

Можеби ќе ве интересира

ОД КУМАНОВО ДО ГЕВГЕЛИЈА, ОД ДЕБАР ДО БЕРОВО: Ширум Македонија скокна бројот на невработени

ОД КУМАНОВО ДО ГЕВГЕЛИЈА, ОД ДЕБАР ДО БЕРОВО: Ширум Македонија скокна бројот на невработени

Загрозени 40.000 работни места во Македонија

Загрозени 40.000 работни места во Македонија

НАЈСЛАБ РАСТ ОД 2009: Aвстралија влезе во рецесија

НАЈСЛАБ РАСТ ОД 2009: Aвстралија влезе во рецесија

СТАТИСТИКА: Во Македонија невработеноста е 16.2 отсто

СТАТИСТИКА: Во Македонија невработеноста е 16.2 отсто

Kaко Меркел ќе ја спаси Германија од корона кризата?

Kaко Меркел ќе ја спаси Германија од корона кризата?

ПАНДЕМИЈАТА СИ ГО НАПРАВИ СВОЕТО: Затворени вратите за работа во Германија и Австрија

ПАНДЕМИЈАТА СИ ГО НАПРАВИ СВОЕТО: Затворени вратите за работа во Германија и Австрија

НИЗ СКОПСКИТЕ МАРКЕТИ СНЕМА ЛЕБ - сите пазарат за карантинскиот викенд

НИЗ СКОПСКИТЕ МАРКЕТИ СНЕМА ЛЕБ - сите пазарат за карантинскиот викенд

НАЈГОЛЕМ ПАД ПО 1999: Европјаните помалку трошеле во април

НАЈГОЛЕМ ПАД ПО 1999: Европјаните помалку трошеле во април

НИКОЈ НЕ Е ИМУН НА КРИЗАТА: 50.000 Хрвати останаа без работа

НИКОЈ НЕ Е ИМУН НА КРИЗАТА: 50.000 Хрвати останаа без работа