04 Јули, 2020
0.0386

Цел Балкан од денеска се отвора, само во Македонија се размислува за враќање на рестрикциите

Објавено во: Балкан 01 Јуни, 2020

Од денеска - 1 јуни, стапуваат на сила нови олеснувања, односно разлабавување на ограничувањата на движење и отворање на државните граници во регионот, додека во Македонија истовремено Комисијата за заразни болести ќе заседава цел ден и ќе разгледува нови препораки кои ќе бидат ригорозни. 

Во Македонија единствено денеска стапува на сила одлуката со која на работа се враќаат сите вработени во јавниот сектор, освен хронично болните и родителите со деца помали од 10 години.

Истовремено денеска во Турција се отвораат граничните премини кон Грција и Бугарија, се отвора главниот пазар на затворено во истанбул, кафетериите, слаткарниците, рестораните, минералните бањи и базените. „Туркиш ерлаjнс“ и другите помали авиопревозници ги возобновуваат внатрешните авио-линии. На полноќ истече забраната за напуштање на 15 града, меѓу кои Истанбул и Анкара, а започнуваат да се играат и спортските натпревари.

Во Грција започнуваат со работа основните училишта, градинките и забавиштата, сите молови, летните кина, голф-игралиштата, масажните салони, библиотеките и базените. Хотелите започнаа со работа, а исто така и летните кампови, освен детските. Дозволена е организација на свадби, а ќе работат и салоните за тетовирање и пирсинг.

Србија ги отвора границите со Црна Гора, Бугарија, БИХ, Македонија и Албанија, а започнуваат да се играат спортските натпревари, со тоа што на отворено ќе може да има 1.000 гледачи, додека во спортските сали до 100. И БИХ ги отвара границите за Србија, Хрватска и Црна Гора, матурските балови се дозволени на отворено со 50 учесници, додека аеродромите се отворени за меѓународен транспорт. 

Во Албанија денеска се отвораат границите со соседите, плажите на хотелите започнуваат со работа, а исто така започнуваат со работа градинките и јаслите. Во Романија започнува работата на плажоте и угостителите, се враќа железничкиот сообраќај и концертите и спортските натпревари на отворено со максимум 500 посетители. 

Словенија објави административен крај на епидемијата, а носењето заштитни мески само се препорачува, дури и на затворено.

Можеби ќе ве интересира

Уапсен синот на Оливер Мандиќ: Ја претепал својата мајка

Уапсен синот на Оливер Мандиќ: Ја претепал својата мајка

Во Албанија заразени 110 деца, помлади луѓе се потешко се борат со вирусот

Во Албанија заразени 110 деца, помлади луѓе се потешко се борат со вирусот

Маски ќе носиме до следната пролет: Летото беспомошно за коронавирусот

Маски ќе носиме до следната пролет: Летото беспомошно за коронавирусот

(ВИДЕО) ЛЕТАА ЛИМЕНИ ПОКРИВИ: Силно невреме во Србија

(ВИДЕО) ЛЕТАА ЛИМЕНИ ПОКРИВИ: Силно невреме во Србија

АКО ЈА ПРАВИТЕ ОВАА ОПАСНА РАБОТА СО МАСКАТА, ЕВЕ КАКОВ Е РИЗИКОТ - позната српска докторка предупредува

АКО ЈА ПРАВИТЕ ОВАА ОПАСНА РАБОТА СО МАСКАТА, ЕВЕ КАКОВ Е РИЗИКОТ - позната српска докторка предупредува

Дури 780 Срби биле вратени од Евзони и пренасочени кон бугарско-грчката граница

Дури 780 Срби биле вратени од Евзони и пренасочени кон бугарско-грчката граница

Чедомир Јовановиќ ставен на кислородна поддршка

Чедомир Јовановиќ ставен на кислородна поддршка

Прогласена вонредна состојба во Белград

Прогласена вонредна состојба во Белград

СРБИТЕ ЌЕ КАЗНУВААТ: Рестораните и кафулињата се затвораат

СРБИТЕ ЌЕ КАЗНУВААТ: Рестораните и кафулињата се затвораат