20 Јануари, 2021
0.0190

Бојко Борисов за ФАЦ: По фотографијата со пиштол и пари, повеќе не сакам да видам жена во животот

Објавено во: Балкан 29 Ноември, 2020

Бојко Борисов, премиерот на Бугарија, во денешното интервју за Франкфуртер Алгемајне Цајтунг вели дека „црниот пазар за компромитирање “ и неговите противниците го оцрниле пред изборите со фамозната фотографија на која спие покрај пиштол и куп пари, а за која беше објавено дека ја направила жена која спиела со него.

- Сликите од мојата спална соба се инсценирање и компромис создаден според учебник на КГБ. Олигархијата ме напаѓа затоа што Бугарија влезе во чекалната за еврото и банкарската унија и тие не може да го злоупотребуваат банкарскиот систем како и порано, изјави бугарскиот премиер за престижниот германски весник.

Новинарот Мајкл Мартенс, специјализиран за Балканот кој долго време слеи што се случува во регионот, го започнува разговорот со прашање за наводните фотографии од спалната соба на претседателот на бугарската владеачка партија ГЕРБ,

Борисов објаснува дека фотографиите биле предизвикани од приемот на Бугарија во чекалната во еврозоната и банкарската унија, што предизвика незадоволство кај „олигарсите во Бугариј“. Според бугарскиот премиер, тие сега не можат да се помират со тоа, бидејќи контролата е на „европско ниво“.

Како причина за нападот против него, Борисов го посочува неговиот успех во борбата против шверцот на тутун, вреден стотици милиони евра и  дава како пример акцијата против нелегалната фабрика за цигари во Пловдив.

Борисов ја наведува како причина за незадоволството на неговите непријатели и купувањето на Ловци Ф-16, како и желбата за диверзификација на снабдувањето со гас за Бугарија.

„Фотографиите од мојата спална соба се како направени од учебник на КГБ. Не случајно зборувам за методите на КГБ. Некои од моите противници кои работат за претседателот Румен Радев, се поранешни тајни агенти, луѓе од овие кругови или деца на големи шпиони, офицери од руската воена разузнавачка служба “, додаде премиерот.

Од разговорот станува јасно дека според Борисов, фотографиите во неговата спална соба ги направила жена,

„Дали имам љубовен живот? Секако дека имам. (...) Јас сум човек и ништо човечко не ми е туѓо “, вели Борисов.

Според него, кога бил посетен од жената, обезбедувањето не ја претресувале, а во чантата имало доволно простор за да собере мали златни прачки и снопови пари што беа потребни за да се направат снимките од неговата спална соба со мобилен телефон.

„По она што се случи,„ не сакам повеќе да гледам жена “, вели тој.


Можеби ќе ве интересира

СРПСКИ ВИРУСОЛОГ: Кинеската вакцина е најбезбедна, епидемијата ќе помине побрзо од она што мисли 99 отсто од населението

СРПСКИ ВИРУСОЛОГ: Кинеската вакцина е најбезбедна, епидемијата ќе помине побрзо од она што мисли 99 отсто од населението

Биле уплашени, а Алексиќ им викал на цел глас: По обвинувањата за силување, притвор за српскиот актер

Биле уплашени, а Алексиќ им викал на цел глас: По обвинувањата за силување, притвор за српскиот актер

Харадинај најави референдум за спојување со Албанија

Харадинај најави референдум за спојување со Албанија

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Во Албанија работник со лопата удри свештеник по главата

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Во Албанија работник со лопата удри свештеник по главата

ХАОС: Грција е оковaна во снежно невреме

ХАОС: Грција е оковaна во снежно невреме

ВО БУГАРИЈА ПРИСТИГНАА НОВИ ДОЗИ ОД ФАЈЗЕР: Досега се пријавени 19 реакции од вакцината на Модерна

ВО БУГАРИЈА ПРИСТИГНАА НОВИ ДОЗИ ОД ФАЈЗЕР: Досега се пријавени 19 реакции од вакцината на Модерна

КОЈ ЌЕ БИДЕ НОВИОТ ШЕФ НА ПОДРАВКА - Пленковиќ веќе разговарал со четворица кандидати

КОЈ ЌЕ БИДЕ НОВИОТ ШЕФ НА ПОДРАВКА - Пленковиќ веќе разговарал со четворица кандидати

(ФОТО) Се појави првата фотографија на Чеда Јовановиќ од болничкиот кревет, еве како изгледа откако најтешкото помина

(ФОТО) Се појави првата фотографија на Чеда Јовановиќ од болничкиот кревет, еве како изгледа откако најтешкото помина

ПО ДВА И ПОЛ МЕСЕЦИ ПОСЕБНИ МЕРКИ - продавниците во Грција се отвораат, ќе работат и козметичките салони

ПО ДВА И ПОЛ МЕСЕЦИ ПОСЕБНИ МЕРКИ - продавниците во Грција се отвораат, ќе работат и козметичките салони