06 Април, 2020
0.0502

КОРОНАВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА: Возраста на заболените се движи од 2 до 91 години

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 23 Март, 2020

Возраста на заболените се движи од 2 до 91 години (просек – 42,2 години), oбјавено е на веб страницата на Институтот за јавно здравје. 

Најголем број на заболени се на возраст од 30-39 години – 31 (23,0%) каде е регистрирана и највисока специфична инциденца од 9,7/100.000 жители. 


Во однос на дистрибуцијата по пол, регистрирани се 66 лица од машки пол и 70 лица од женски пол или сооднос машки – женски 1:1. 

вирусот починаа двајца луѓе, жена од Куманово и маж од Дебар. 

Можеби ќе ве интересира

Жерновски го пофали лидерот на грчката опозиција Ципрас

Жерновски го пофали лидерот на грчката опозиција Ципрас

Влада: Трошоците за СЈО подобро сега да се платат, отколку подоцна по судски пат и со камати

Влада: Трошоците за СЈО подобро сега да се платат, отколку подоцна по судски пат и со камати

Детектор анкета: Над 20% од вработените граѓани останале без своето работно место поради корона кризата

Детектор анкета: Над 20% од вработените граѓани останале без своето работно место поради корона кризата

ПЕТТА ПРИНОВА КАЈ ПРАТЕНИКОТ МИЛОШОСКИ - малиот Филип внесе радост во семејството

ПЕТТА ПРИНОВА КАЈ ПРАТЕНИКОТ МИЛОШОСКИ - малиот Филип внесе радост во семејството

Почина мајката на сопругата на претседателот Пендаровски, се чекаат резултати од тестот за коронавирусот

Почина мајката на сопругата на претседателот Пендаровски, се чекаат резултати од тестот за коронавирусот

Заразени лекари и медицински сестри вкупно 52, кажа Филипче

Заразени лекари и медицински сестри вкупно 52, кажа Филипче

Филипче: Двајца починати пациенти, почнува втората фаза на епидемијата

Филипче: Двајца починати пациенти, почнува втората фаза на епидемијата

СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Најнови податоци за коронавирусот

СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Најнови податоци за коронавирусот

10 македонски града без ниту еден заразен со Ковид-19

10 македонски града без ниту еден заразен со Ковид-19