30 Мај, 2020
0.0234

Филипче: Од денес се во функција 14 центри за тестирање

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 23 Март, 2020

Mинистерот за здравство, Венко Филипче денеска на прес-конференција изјави дека ноќеска на Инфективната клиника почина маж на возраст од 63 години од Дебар. 

Тој рече дека луѓето кои имаат белодробни заболувања се во ризична група, но тоа може и да не биде правило. Во светот се покажало дека има различни случаи. 

Во земјава има нови 22 случаи, а  вкупно досега 81 лице има во Скопје, односно најголем број од заразените се од главниот град. 

Од денес се во функција 14 центри за тестирање во целата земја. 

Сите близу 1.200 матични лекари ќе бидат вклучени во процесот. 

„Секој еден пациент може да се јави кај својот матичен лекар, на кој ќе ги каже неговите симптоми, и согласно податоците матичниот лекар веќе има електронски алгоритам кој ќе покаже дали има потреба од тестирање или не“, рече Филипче. 

Ќе бидат замени брисеви, и граѓаните ќе бидат известени за резултатите. 

Се размислува и за зајакнување на мерките, посебно за граѓани во ризична група кои се над 65 години. 

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нови 52 позитивни на Ковид - 19, Филипче разочаран од непочитувањето на мерките

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нови 52 позитивни на Ковид - 19, Филипче разочаран од непочитувањето на мерките

СКОПЈЕ СО НАЈМНОГУ ЗАРАЗЕНИ ВО ДРЖАВАТА: Чаир е на врвот меѓу скопските општини

СКОПЈЕ СО НАЈМНОГУ ЗАРАЗЕНИ ВО ДРЖАВАТА: Чаир е на врвот меѓу скопските општини

ГАЛЕРИЈА: Mаски мора да се носат, еве колку граѓаните ја почитуваат мерката

ГАЛЕРИЈА: Mаски мора да се носат, еве колку граѓаните ја почитуваат мерката

ГО ВПЕРИ ПРСТОТ КОН ЧУЛЕВ И МИЦКОСКИ - Лидерот на СДСМ за зголемениот број новозаболени

ГО ВПЕРИ ПРСТОТ КОН ЧУЛЕВ И МИЦКОСКИ - Лидерот на СДСМ за зголемениот број новозаболени

ФИЛИПЧЕ СЕ ПОКАЈА: Немаше да препорачаме отворање на кафеаните да знаевме дека веднаш ќе се прават забави

ФИЛИПЧЕ СЕ ПОКАЈА: Немаше да препорачаме отворање на кафеаните да знаевме дека веднаш ќе се прават забави

ОД ШТО ПОЧИНАЛ 42-ГОДИШНИОТ ГЕРМАНЕЦ - најден е во Скопје, немало насилство

ОД ШТО ПОЧИНАЛ 42-ГОДИШНИОТ ГЕРМАНЕЦ - најден е во Скопје, немало насилство

За Спасовски денешните бројки се резултат од рестриктивниот период

За Спасовски денешните бројки се резултат од рестриктивниот период

МЕРКИТЕ НЕ СЕ ПОЧИТУВААТ: Можни се карантински мерки за општините од каде доаѓаат најмногу заразени

МЕРКИТЕ НЕ СЕ ПОЧИТУВААТ: Можни се карантински мерки за општините од каде доаѓаат најмногу заразени

ГРЦИЈА ГИ ОТКРИ ЗЕМЈИТЕ: И Македоците ќе можат на грчките плажи од 15 јуни

ГРЦИЈА ГИ ОТКРИ ЗЕМЈИТЕ: И Македоците ќе можат на грчките плажи од 15 јуни