21 Април, 2021
0.0229

Заев: Очекувам Мијалков да биде пронајден, ако не, ќе има одговорност

Објавено во: Македонија 22 Февруари, 2021

Премиерот Зоран Заев очекува да биде пронајден поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, кој е во бегство по одлуката на судот да му се одреди куќен притвор, а во спортивно, вели тој, ќе побара одговорност.

„Исто како и целиот наш народ, така и јас, сме разочарани што се уште не приведен. Барам веднашѓ да постапат институциите и да го пронајдат. Очекувам детални информации од извршната власт, односно МВР. Очелувам детали за самиот случај од судот, обвинителството и МВР. Нашиот народ очекува понесување одговорнсот доколку не се спроведе судското решение за мене еден од најважните случаи во историјата на Македонија“, рече Заев.

Ќе побарам одговорност кога ќе гио знаеме деталите, во 18:30 во Битрото е примена наредбата и е постапено. Нема да правај јавна истрага пред микрофоните и камерите, додаде премиерот.

Премиерот овие изјави ги даде по сведочењето во Кривичен суд за „Титаник“.

Можеби ќе ве интересира

Маж си ја убил сопругата во Струга

Маж си ја убил сопругата во Струга

Продолжуваат мерките за ограничување на движењето до 27 април, но предвидени се исклучоци

Продолжуваат мерките за ограничување на движењето до 27 април, но предвидени се исклучоци

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Maкедонија ќе набавува вакцини од „Торлак“, Македонците кои се вакцинира, може да се ревакцинираат во Србија

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Maкедонија ќе набавува вакцини од „Торлак“, Македонците кои се вакцинира, може да се ревакцинираат во Србија

Охриѓанец дал 4.500 евра на измамници кои го лажеле дека ќе добие наследство од Франција

Охриѓанец дал 4.500 евра на измамници кои го лажеле дека ќе добие наследство од Франција

Бројката на починати од коронавирусот надмина 4.500

Бројката на починати од коронавирусот надмина 4.500

Земјотрес е регистриран во западна Македонија

Земјотрес е регистриран во западна Македонија

Србите во Македонија нема да плаќаат патарини од 15 јуни до 15 август

Србите во Македонија нема да плаќаат патарини од 15 јуни до 15 август

НЕДЕЛЕН ИЗВЕШТАЈ НА ИЈЗ: Се намалува бројот на заразени и починати

НЕДЕЛЕН ИЗВЕШТАЈ НА ИЈЗ: Се намалува бројот на заразени и починати

Регистрирани се 766 нови случаи на КОВИД-19 и 31 починат

Регистрирани се 766 нови случаи на КОВИД-19 и 31 починат