05 Јуни, 2020
0.0304

(ВИДЕО) ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ МУ ИЗЛЕГОА НА МАКРОН: Илјадници трактори посеаа сено на Шанзелизе

Објавено во: Свет 28 Ноември, 2019

Француските земјоделци, налутени од владината политика за која велат дека им се заканува на нивниот бизнис, вчера ги нарушиле патничките коловози во Париз со конвои на трактори.

Скоро 1.000 трактори се слеаа во француската престолнина од северот и југот, повремено блокирајќи ги патиштата и улиците, додека земјоделците свиреа и мавтаа со знамињата на двата најголеми синдикати на земјоделци, кои го организираа протестот.


Земјоделците фрлија сено на Шанселизе и ги окупираа улиците што водат кон палатата на плоштадот Конкорд, додека полицијата за немири ги повика да се разидат, пренесува Ројтерс.

Еден од фармерите рекол: "Макрон, одговори ни!" Сочувај ги земјоделците “.

Синдикатите на земјоделците бараат средба со францускиот претседател Емануел Макрон за да го изразат незадоволство од политиката за која велат, му штети на земјоделството.

Владата на Макрон го донесе законот за храна за подобрување на статусот на земјоделците, но не успеа да го отстрани незадоволството на земјоделците.

Незадоволни се и од договорите со Канада и Јужна Америка, кои, како што велат, ќе се резултираат со увоз на поевтини, но неквалитетни земјоделски производи.


Foto: Screenshot


Можеби ќе ве интересира

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП

СЕ ИЗЛЕА НАФТА: Путин прогласи вонредна состојба

СЕ ИЗЛЕА НАФТА: Путин прогласи вонредна состојба

ФРАНЦУЗИ ТВРДАТ: Децата ретко се преносители на коронавирусот

ФРАНЦУЗИ ТВРДАТ: Децата ретко се преносители на коронавирусот

Уапсени и останатите полицајци кои учествуваа во убиството на Флојд

Уапсени и останатите полицајци кои учествуваа во убиството на Флојд

ТЕГНЕЛ ПРИЗНА: Шведска требаше да воведе повеќе ограничувања

ТЕГНЕЛ ПРИЗНА: Шведска требаше да воведе повеќе ограничувања

КАДЕ ДА СЕ ПАТУВА: Форбс состави листа на безбедни дестинации по Ковид - 19

КАДЕ ДА СЕ ПАТУВА: Форбс состави листа на безбедни дестинации по Ковид - 19

Се повеќе признанија за автономијата на Западна Сахара и нејзината припадност кон Мароко

Се повеќе признанија за автономијата на Западна Сахара и нејзината припадност кон Мароко

ДОБРА ВЕСТ ЗА ГЕРМАНЦИТЕ: Наскоро ќе можат да патуваат во 29 земји

ДОБРА ВЕСТ ЗА ГЕРМАНЦИТЕ: Наскоро ќе можат да патуваат во 29 земји

Двајца починати во немирите во САД, Трамп најави распоредување на војска низ улиците

Двајца починати во немирите во САД, Трамп најави распоредување на војска низ улиците