27 Февруари, 2020
0.0188

ВАЖНО ЗА СИТЕ КОИ САКААТ ДА ЗАМИНАТ: Ќе се намали вработеноста во Германија

Објавено во: Економија 02 Јануари, 2020

Стапката на вработеност во Германија ќе се намали оваа година. 

Ова го тврдат аналитичарите и додаваат дека производителите на автомобили и добавувачи на делови се соочуваат со пад на побарувачката во странство и царински спорови.

Производителите, имаат проблеми поради почитување на построгите регулативи по скандалот со издувните гасови и зголемената употреба на електрични возила.

Лани стапката на вработеност се искачи на рекордно високо. Состојбата беше таква поради зголемената имиграција на странски работници. Оваа информација ја соопшти денес Канцеларијата за статистика.

Бројот на вработени пораснал за 402.000. 

Можеби ќе ве интересира

ПРОГНОЗА НА РУСКИ МИНИСТЕР: Нафтата ќе биде актуелна во следните 20 години

ПРОГНОЗА НА РУСКИ МИНИСТЕР: Нафтата ќе биде актуелна во следните 20 години

ПАК ЛИ ЌЕ СЕ МАЧИМЕ СО КАПИТАЛНИТЕ ИНВЕСТИЦИИ - во јануари само 6,5 милиони евра

ПАК ЛИ ЌЕ СЕ МАЧИМЕ СО КАПИТАЛНИТЕ ИНВЕСТИЦИИ - во јануари само 6,5 милиони евра

Скопјанка пред две години заработила 17 милиони евра

Скопјанка пред две години заработила 17 милиони евра

Конечно пуштена во употреба новата шестоседна жичница на Попова Шапка

Конечно пуштена во употреба новата шестоседна жичница на Попова Шапка

Стабилни приходи: Стопанска банка Битола одработи со добивка

Стабилни приходи: Стопанска банка Битола одработи со добивка

Билал Суџубаши останува Претседател на УО на Халк Банка

Билал Суџубаши останува Претседател на УО на Халк Банка

УДАР И ЗА СВЕТСКИТЕ, АМА И ЗА НАШАТА БЕРЗА: Коронавирусот го „нападна“ индексот МБИ 10

УДАР И ЗА СВЕТСКИТЕ, АМА И ЗА НАШАТА БЕРЗА: Коронавирусот го „нападна“ индексот МБИ 10

Кој хотелиер има профит од 1,7 милиони евра?

Кој хотелиер има профит од 1,7 милиони евра?

Владата му го смени името во „преспанско“ и на странскиот инвеститор „Гентерм“

Владата му го смени името во „преспанско“ и на странскиот инвеститор „Гентерм“