31 Мај, 2020
0.0319

ВАЖНО ОТКРИТИЕ: Повисоката температура и поголема влажност СЕПАК можат да го забават ширењето на коронавирусот

Објавено во: Стил, Корона Вирус 29 Март, 2020

Одамна се шпекулира дали коронавирусот ќе се однесува слично како и другите вируси кога ќе дојде потопло време. Се чини дека постои причина тоа да се случи, како што покажува и последното кинеско истражување.

Поточно, повисоките температури и повисоката влажност би можеле да го забават ширењето на коронавирусот, тврдат реномираните научници од кинеските универзитети „ Beihang “ и „Cinghua“ кои ги проучувале ефектите на температурите врз коронавирусот од избувнувањето на епидемијатаво земјата. Студијата со резултатите од истражувањето за коронавирус откри дека потопло време може да влијае на вирусна коронарна пандемија, но се додава дека само овој фактор не би го намалил бројот на заразени на нула и целосно нема да јазапре пандемијата, пишува Јутарњи лист.

За тоа дали КОВИД-19 ќе се однесува исто како и другите вируси кога ќе дојде потопло време деталите ги има Машки Магазин.

Можеби ќе ве интересира

Илина Арсова: Да знаев дека олку популарен се станувало со вљубување во јавна личност, не ќе се мачев толку со планините

Илина Арсова: Да знаев дека олку популарен се станувало со вљубување во јавна личност, не ќе се мачев толку со планините

Ален Исламовиќ, пејачот на „Бјело дугме“: Коронавирусот кај нас трае три години, ама не е до пандемијата

Ален Исламовиќ, пејачот на „Бјело дугме“: Коронавирусот кај нас трае три години, ама не е до пандемијата

Играме игри без граници со децата, и можеме да не излеземе од дома: Искрено со Симон Трпчески

Играме игри без граници со децата, и можеме да не излеземе од дома: Искрено со Симон Трпчески

Телефонски ќе проценуваме кој случај е итен: Др. Данчо Бизевски за новите протоколи во стоматологијата

Телефонски ќе проценуваме кој случај е итен: Др. Данчо Бизевски за новите протоколи во стоматологијата

Модел за Плејбој и ултрадесничар - што прават наследниците на контроверзните историски личности

Модел за Плејбој и ултрадесничар - што прават наследниците на контроверзните историски личности

Мартин Вучиќ со емотивна порака за Драган: За мене секогаш ТАТКО над татковците!

Мартин Вучиќ со емотивна порака за Драган: За мене секогаш ТАТКО над татковците!

(ФОТО) Мини трансформација: Македонските пејачки како мажи

(ФОТО) Мини трансформација: Македонските пејачки како мажи