31 Мај, 2020
0.0324

Тестирања за Ковид-19 во Поликлиниката Чаир, и „Млин Балкан“

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 30 Март, 2020

Се отвораат нови пунктови за тестирање за коронавиросот. Од денеска во Скопје тестови ќе се прават во Поликлиника Чаир, а како што е најавено до крајот на неделава и во Поликлиниката  „Млин Балкан“. И во новите пунктови, граѓаните ќе може да се тестираат откако претходно ќе бидат закажани од страна на матичните лекари.

-Увидот е завршен во сите, приватни институции, во двете приватни болници  „Жан Митрев“ и „Систина“, во лабораторијата „Авицена“. Во текот на денешниот ден, увид ќе биде извршен и во и  во лабораторијата „Биотек“, нагласи министерот Венко Филипче на вчерашната прес-конференција.

Филипче истакна дека, според мислењата на епидемиолозите, ќе се зголеми бројот на потребните тестирања, и нагласи дека системот за мобилни тестирања е подготвен и тој ќе почне да се применува веќе во наредните денови во Скопје.  

Наскоро, како што најави министерот, уште два пункта ќе се отворат во другите градови во државата.


Можеби ќе ве интересира

Дури 62 новозаболени, уште двајца починаа: Скопје жариште

Дури 62 новозаболени, уште двајца починаа: Скопје жариште

Потпретседателот за СДСМ, жена му и ќерката позитивни на Ковид-19

Потпретседателот за СДСМ, жена му и ќерката позитивни на Ковид-19

Спасовски: Ако се пресмета, изборите треба да се одржат на 5 јули

Спасовски: Ако се пресмета, изборите треба да се одржат на 5 јули

Шефот на кризниот штаб најавува раст на бројот новозаболени денеска

Шефот на кризниот штаб најавува раст на бројот новозаболени денеска

Канада ни донира 250.000 долари

Канада ни донира 250.000 долари

Почина Горан Пандев, најголемиот навивач на „Академија Пандев“

Почина Горан Пандев, најголемиот навивач на „Академија Пандев“

ПОЛА - ПОЛА: Ако сте купиле велосипед годинава аплицирајте за субвенција

ПОЛА - ПОЛА: Ако сте купиле велосипед годинава аплицирајте за субвенција

Полицијата фатила 673 лица без маски

Полицијата фатила 673 лица без маски

Студентите на испити со маски и ракавици и на растојание

Студентите на испити со маски и ракавици и на растојание