21 Октомври, 2021
0.0270

СЗО потврди дека смртноста од коронавирусот се зголеми за повеќе од 20 отсто

Објавено во: Свет, Корона Вирус 28 Јули, 2021

Во светот смртноста од коронавирусот се зголеми за повеќе од 20 отсто. 

Од 19 до 25 јули, СЗО примила податоци за просечно 540.000 нови заразени дневно, во споредба со 490.000 за претходната седмица. До 25 јули, во светот се регистрирани вкупно 193.657.729 случаи на коронавирус и 4.154.660 починати.  Зголемен број случаи има во Северна и Јужна Америка (за 30 проценти), во Западен Пацифик (за 25 проценти) и во Европа (за три проценти). Во Европа за еден отсто е намален бројот на жртви. Делта сојот е присутен веќе во 132 земји.

Многу земји уриваат рекорди со бројот на заразени и починати. 

За првпат има повеќе од 3.000 новозаразени луѓе во јапонскиот главен град Токио.

Повеќе од 15 милиони корисници во Кина потпишаа онлајн петиција за истрага на лабораторијата Форт Детрик во Соединетите држави како можен извор на коронавирусот.

Петицијата ја покрена кинескиот „Глобал тајмс“, а од Светската здравствена организација (СЗО) се бара да го испита овој случај.

foto unsplash.com

Можеби ќе ве интересира

Новата мутација на делта сојот е детектирана и во САД

Новата мутација на делта сојот е детектирана и во САД

Европска земја која важеше за успешна корона приказна, сега се затвора

Европска земја која важеше за успешна корона приказна, сега се затвора

Француската полиција трага по убиецот кој на маж му ја отсекол главата и му ја извадил утробата

Француската полиција трага по убиецот кој на маж му ја отсекол главата и му ја извадил утробата

Русите добиваат платена неработна недела поради рекордот на починати од коронавирусот

Русите добиваат платена неработна недела поради рекордот на починати од коронавирусот

Во Австралија паѓаше град со големина на грејпфрут

Во Австралија паѓаше град со големина на грејпфрут

„AY 4.2“- ПОДВАРИЈАНТА НА ДЕЛТА СОЈОТ ДЕТЕКТИРАНА КАЈ 11-ГОДИШНО ДЕТЕ: Момчето патувало од Молдавија во Израел

„AY 4.2“- ПОДВАРИЈАНТА НА ДЕЛТА СОЈОТ ДЕТЕКТИРАНА КАЈ 11-ГОДИШНО ДЕТЕ: Момчето патувало од Молдавија во Израел

НАЈНОВА ИТАЛИЈАНСКА СТУДИЈА: Вакцинираните умираат од ковид главно поради старост или поради тешка болест

НАЈНОВА ИТАЛИЈАНСКА СТУДИЈА: Вакцинираните умираат од ковид главно поради старост или поради тешка болест

ВОЗАЧИ НЕДОСТИГААТ СЕГА И ВО САД - десетици бродови чекаат со недели да бидат истоварени

ВОЗАЧИ НЕДОСТИГААТ СЕГА И ВО САД - десетици бродови чекаат со недели да бидат истоварени

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ДАМАСК: Во експлозија на автобус загинаа 14 луѓе

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ДАМАСК: Во експлозија на автобус загинаа 14 луѓе