27 Октомври, 2021
0.0204

НАД 3.000 ЗАРАЗЕНИ ВО ТОКИО: Меѓу нив нема спортисти

Објавено во: Свет, Корона Вирус 28 Јули, 2021

За првпат има повеќе од 3.000 новозаразени луѓе во Токио, а притисокот врз болниците расте. 

Гувернерите на трите префектури во близина на Токио ќе побараат од владата да прогласи вонредна состојба во нивните области. Шефот на работната група за борба против епидемијата, Јасутоши Нишимура, изјави дека дневниот број на заразени лица се очекува да се зголеми во наредниот период. 

Ова може да биде проблем за премиерот Јошихиде Сугу, кој се залагаше за одржување на Олимписките игри. Рејтингот на Суга во моментов е на најниско ниво откако ја презеде функцијата во септември. 

Организаторите на Олимписките игри денеска регистрираа 16 нови заразени поврзани со натпреварите, а заклучно со 1 јули, има вкупно 169. Меѓу новите случаи нема спортисти, а досега вкупно 17 се заразени.

Израел, Тајланд, Иран, Турција се само дел од земјите кои имаат висока бројка на заразени од коронавирусот деновиве. 

фото: EPA-EFE/FRANCIS R. MALASIG

Можеби ќе ве интересира

Пучот во Судан однесе тројца луѓе во смрт, а над 80 се повредени

Пучот во Судан однесе тројца луѓе во смрт, а над 80 се повредени

ЗЕМЈА ЗА КОЈА РЕТКО СЕ ГОВОРИ: Тaa е на европско тло, a просечната плата е околу 300 евра

ЗЕМЈА ЗА КОЈА РЕТКО СЕ ГОВОРИ: Тaa е на европско тло, a просечната плата е околу 300 евра

ЈА ИМА ВО 30-ТИНА ЗЕМЈИ: Делта плус го „освојува“ светот

ЈА ИМА ВО 30-ТИНА ЗЕМЈИ: Делта плус го „освојува“ светот

За само еден ден во Русија починале над 1.100 луѓе од коронавирусот

За само еден ден во Русија починале над 1.100 луѓе од коронавирусот

Фејсбук и Јутјуб го отстранија објавите на Болсонаро за наводната штетност на вакцините против Ковид-19

Фејсбук и Јутјуб го отстранија објавите на Болсонаро за наводната штетност на вакцините против Ковид-19

МИСТЕРИОЗНА СМРТ НА МИЛИЈАРДЕР КОЈ БИЛ БЛИЗОК СО ПОЗНАТИ ПОЛИТИЧАРИ - ноќта ја поминал во луксузен клуб, а утрото се срушил на улица

МИСТЕРИОЗНА СМРТ НА МИЛИЈАРДЕР КОЈ БИЛ БЛИЗОК СО ПОЗНАТИ ПОЛИТИЧАРИ - ноќта ја поминал во луксузен клуб, а утрото се срушил на улица

И МОДЕРНА ОДОБРЕНА ЗА ТРЕТА ДОЗА: Ќе се дава на возрасни над 18 години, шест месеци по целосна вакцнинација

И МОДЕРНА ОДОБРЕНА ЗА ТРЕТА ДОЗА: Ќе се дава на возрасни над 18 години, шест месеци по целосна вакцнинација

ПОМОШНИК РЕЖИСЕРОТ НА ФИЛМОТ РЃА ЕДНАШ ВЕЌЕ БИЛ ОТПУШТЕН - причина била инцидент со оружје

ПОМОШНИК РЕЖИСЕРОТ НА ФИЛМОТ РЃА ЕДНАШ ВЕЌЕ БИЛ ОТПУШТЕН - причина била инцидент со оружје

ЕВРОПА ВЛЕГУВА ВО ВТОРА ЗИМА НА ПАНДЕМИЈАТА: Затворањата, вакцините и скокот на бројот на заразени направија хаос на исток

ЕВРОПА ВЛЕГУВА ВО ВТОРА ЗИМА НА ПАНДЕМИЈАТА: Затворањата, вакцините и скокот на бројот на заразени направија хаос на исток