11 Мај, 2021
0.0192

СЗО: Ќе патуваат во Кина за да го идентификуваат зоо изворот на Ковид-19

Објавено во: Свет 08 Јули, 2020

Експертите на Светската здрватсвена организација ќе патуваат во Кина за да работат заедно со нивните кинески колеги за да подготват научни планови со кои ќе го овозможат идентификувањето на животинскиот извор на вирусот САРС-КОВ-2, соопштија на последниот прифинг од СЗО.

Според нив, искуствата покажуваат дека идентификувањето на потеклото на вирусните заболувања се покажа комплексно во минатите епидемии во различни земји.

-Добро планираната серија научни истражувања ќе ги унапреди сознанијата за резервоарите на вируси кои ги содржат животните и начинот на кои тие се пренесуваат на луѓето. Целиот процес може да доведе до натамошно меѓународно научно истражување и соработка на глобално ниво, информираат од СЗО.


Можеби ќе ве интересира

ПАНДЕМИЈАТА ГО ДОСТИГНА ПИКОТ: Стивнува и во Европа и во САД и Јужна Америка, уверува СЗО

ПАНДЕМИЈАТА ГО ДОСТИГНА ПИКОТ: Стивнува и во Европа и во САД и Јужна Америка, уверува СЗО

(ВИДЕО) ИМА ДЕВЕТ ЖРТВИ: Израел одговори на ракетните напади

(ВИДЕО) ИМА ДЕВЕТ ЖРТВИ: Израел одговори на ракетните напади

Кети Карико помогна светот да се заштити од коронавирусот

Кети Карико помогна светот да се заштити од коронавирусот

СЗО објави каде стивнува пандемијата

СЗО објави каде стивнува пандемијата

Ако планирате да летувате кај нив, оваа земја за 100 дена ќе има колективен имунитет

Ако планирате да летувате кај нив, оваа земја за 100 дена ќе има колективен имунитет

Во Франција се спрема граѓанска војна?

Во Франција се спрема граѓанска војна?

Се испитува нов лек против коронавирусот - до јуни ќе бидат идентификувани петте најперспективни

Се испитува нов лек против коронавирусот - до јуни ќе бидат идентификувани петте најперспективни

Јапонците до крајот на годинава ќе доставуваат вакцини против коронавирусот

Јапонците до крајот на годинава ќе доставуваат вакцини против коронавирусот

ИНДИЈА: Излечените од коронавирусот се почесто се соочуваат со опасна габична инфекција

ИНДИЈА: Излечените од коронавирусот се почесто се соочуваат со опасна габична инфекција