03 Август, 2021
0.0341

Спасовски не одговори за наводните фотографии со наркобосовите, но вели дека е задоволен од акцијата „Планина“

Објавено во: Македонија 30 Март, 2021

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на денешната прес-конференција рече дека е задоволен од акцијата „Планина“, иако обвинителката за организиран криминал Вилма Русковски претходно оцени дека по дадена дојава избегале водачите, односно наркобосовите.

„Да истакнам дека немало ваква акција после 30 години, уапсени се огромен број на лица - 22 за недозволена трговија со шверц снаоружје и дрога, рече Спасовски и додаде дека споредбено со периодот на техничкиот министер Наќе Чулев е детектирана и запленета дрога од 558 килограми, а тогаш само нешто повеќе од 14 килограми.

За продолжението на акцијата „Планина“ тој вели дека прашањата треба да се упатат до Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција, додека за наводните фотографии од кафаните со наркобосовите Спасовски не сакаше да зборува.

Меѓу опозициските кругови кружат фотографии на социјалните мрежи на кои Спасовски е наводно во друштво со наркобосовите од Грчец кои се во бегство по акцијата „Планина“.


Можеби ќе ве интересира

КОВИД СТАТИСТИКА: 23 Оздравени пациенти, нема починати, новозаразени 37

КОВИД СТАТИСТИКА: 23 Оздравени пациенти, нема починати, новозаразени 37

МИЦКОЦКИ СЕ СРЕТНА СО ВУЧИЌ - мини Шенген не е алтернатива на ЕУ, туку начин на премостување на бариерите

МИЦКОЦКИ СЕ СРЕТНА СО ВУЧИЌ - мини Шенген не е алтернатива на ЕУ, туку начин на премостување на бариерите

(ФОТОГАЛЕРИЈА) МЕЃУ ДЕЛЧЕВО И ПЕХЧЕВО УШТЕ ГОРИ: Зафатена е цела Средна Планина во радиус од 5 километри, армијата и денеска е во месноста Пасјак

(ФОТОГАЛЕРИЈА) МЕЃУ ДЕЛЧЕВО И ПЕХЧЕВО УШТЕ ГОРИ: Зафатена е цела Средна Планина во радиус од 5 километри, армијата и денеска е во месноста Пасјак

ПРЕД ВЛЕГУВАЊЕ ВО ВОЗИЛО, ПРВО ЗАДОЛЖИТЕЛНО ДА ГО ПРОВЕТРИТЕ - утре и задутре портокалова фаза, МЗ со препораки

ПРЕД ВЛЕГУВАЊЕ ВО ВОЗИЛО, ПРВО ЗАДОЛЖИТЕЛНО ДА ГО ПРОВЕТРИТЕ - утре и задутре портокалова фаза, МЗ со препораки

Стојанче Ангелов: Нема прогласување на вонредна состојба, хеликоптерот можеше да се сруши

Стојанче Ангелов: Нема прогласување на вонредна состојба, хеликоптерот можеше да се сруши

Скопјанецот кој усмрти пешак го менувал ветробранското стакло и го измил возилото откако побегнал

Скопјанецот кој усмрти пешак го менувал ветробранското стакло и го измил возилото откако побегнал

КОМАНДИРОТ НА ТППЕ КОЧАНИ ЗА ФАКТОР: Поради високите температури пожарот беше како темпирана бомба

КОМАНДИРОТ НА ТППЕ КОЧАНИ ЗА ФАКТОР: Поради високите температури пожарот беше како темпирана бомба

ГОСТИВАР, ДЕБАР, ТЕТОВО ИМААТ ПОМАЛКУ ОД 20 ОТСТО: Табела на градови-каде интересот за вакцинација е најмал, а каде наголем

ГОСТИВАР, ДЕБАР, ТЕТОВО ИМААТ ПОМАЛКУ ОД 20 ОТСТО: Табела на градови-каде интересот за вакцинација е најмал, а каде наголем

Целосна забрана за движење на Водно и Скопска Црна Гора

Целосна забрана за движење на Водно и Скопска Црна Гора