25 Јануари, 2021
0.0185

Снежана Лупевска-Созен сменета од прв човек на информативна редакција на Телма

Објавено во: Македонија 10 Јануари, 2020

Снежана Лупевска-Созен повеќе нема да ја извршува неформалната функција одговорен уредник на информативната програма на телевизијата Телма. 

Според сознанијата на Фактор, на оваа позиција доаѓа Марија Дивитарова - Савановиќ, сегашна уредничка на вести во телевизијата.

Информацијата за Фактор ја потврди и главниот и одговорен уредник и директор на телевизија Телма, Атанас Кировски.

Тој вели дека Снежана Лупевска-Созен и досега не била одговорен уреднк на информативната програма, туку тој ја вршел и таа функција, а Созен според систематизацијата на телевизијата е вработена како продуцент. Лупевска и натаму ќе остане продуцент, вели Кировски, а нема да и биде сменета ниту платата. Таа ќе продолжи да работи и на емисиите „Код“ и „Топ тема“, а ќе биде и уредник на вести.

„Едноставно, Снежана Лупевска-Созен досега беше мојот линк со новинарите во информативната редакција, отсега натаму тој линк ќе биде Марија Дивитарова-Савановиќ. Инаку, јас и досега бев одговорен уредник на информативната програма, и така и останува, така што во тој дел нема никакви промени во телевизијата“, вели Кировски за Фактор. 

Кировски нагласува дека причина за ова воопшто не се никакви политички притисоци или разлики околу уредувачката политика на телевизијата. 

„Едноставно, станува збор за наши несогласувања околу тоа кој треба да ги пишува најавите за прилозите што се емитуваат на вестите. Јас сметав дека тоа е најдобро да го прават новинарите, бидејќи тие најдобро знаат што е суштината на нивната сторија, а таа сметаше дека тоа треба да го прават уредниците на вести. Околу тоа и изби недоразбирањето, кое потоа ескалираше и затоа беше донесена оваа одлука“, вели Кировски.

А Лупевска на својот фејсбук профил денеска го објави следниов пост.

Успешен е оној човек кој умее да постави цврст темел од циглите кои другите ги фрлале на него. Дејвид Бринкли“.

Можеби ќе ве интересира

СКОПЈЕ ГО ПРЕПОЛОВИ БРОЈОТ НА АКТИВНИТЕ СЛУЧАИ - се симна на пет и пол илјади, но сепак има повеќе од сите други општини заедно

СКОПЈЕ ГО ПРЕПОЛОВИ БРОЈОТ НА АКТИВНИТЕ СЛУЧАИ - се симна на пет и пол илјади, но сепак има повеќе од сите други општини заедно

Асоцијација на специјализанти и млади лекари- новинарите да истражат во која аптека може да се набави инекција клексан

Асоцијација на специјализанти и млади лекари- новинарите да истражат во која аптека може да се набави инекција клексан

СДСМ ПРАВИ „ПОПИС“ НА СВОЕТО ЧЛЕНСТВО - дури 1.563 тимови ќе одат по домови да ажурираат

СДСМ ПРАВИ „ПОПИС“ НА СВОЕТО ЧЛЕНСТВО - дури 1.563 тимови ќе одат по домови да ажурираат

АЛИ АХМЕТИ: Во овие 20 години ни еднаш не се разочарав од ЕУ и САД, бугарското прашање ќе се реши напролет

АЛИ АХМЕТИ: Во овие 20 години ни еднаш не се разочарав од ЕУ и САД, бугарското прашање ќе се реши напролет

И МИНИСТЕРКАТА ШЕКЕРИНСКА МУ ПИША НА БАЈДЕН - тој да биде „климатски претседател“

И МИНИСТЕРКАТА ШЕКЕРИНСКА МУ ПИША НА БАЈДЕН - тој да биде „климатски претседател“

Тие македонски граѓани што ќе го бојкотираат пописот ќе значат помалку попишани Македонци, исто е и со Албанците, вели премиерот

Тие македонски граѓани што ќе го бојкотираат пописот ќе значат помалку попишани Македонци, исто е и со Албанците, вели премиерот

ЗА ЕДЕН ДЕН ОЗДРАВЕА 1.731 ПАЦИЕНТ - има 183 новозаболени и шестмина починати

ЗА ЕДЕН ДЕН ОЗДРАВЕА 1.731 ПАЦИЕНТ - има 183 новозаболени и шестмина починати

Никогаш не реков дека друго лице е виновно за случајот Монструм, дециден е премиерот

Никогаш не реков дека друго лице е виновно за случајот Монструм, дециден е премиерот

Заев: Најбрзо има шанси да стигнат вакцините од Србија, утрово разговарав со Брнабиќ за да пуштат втора ургенција до Фајзер

Заев: Најбрзо има шанси да стигнат вакцините од Србија, утрово разговарав со Брнабиќ за да пуштат втора ургенција до Фајзер