26 Септември, 2020
0.0434

Седум клучни работи кои треба да ги знаете за мистериозниот коронавирус поради кој светот е на готовс

Објавено во: Свет 22 Јануари, 2020

Новиот кинески коронавирус, роднина на вирусот САРС, зарази повеќе од 200 луѓе откако епидемијата започна во декември во градот Вухан, Кина. Научникот Лео Пан, кој прв го препозна вирусот, верува дека за прв пат се појавил кај животни и се раширил кај луѓето.

„Она што го знаеме е дека предизвикува пневмонија а потоа не реагира на третман со антибиотици, што не е изненадувачки, но тогаш, во однос на смртноста, САРС убива 10 проценти од заболените“, вели Пан, виролог од Школата за јавно здравје на Универзитетот во Хонг Конг, пренесоа светските медиуми.

Првиот случај на нов коронавирус од Кина е потврден во САД, пациент кој неодамна се вратил од Кина и е во добра состојба откако бил хоспитализиран, соопштија  американски здравствени власти. Човекот, околу 30 години, е од државата Вашингтон и неодамна престојувал во дел од Кина кој се смета за епицентарот на појава на нов, потенцијално смртоносен вирус. Американски здравствени власти соопштиле дека е проценето дека заболениот човек не претставува закана за јавноста, ниту за здравствените работници кои контактирале со него.

Светската здравствена организација понуди насоки за тоа како земјите можат да се подготват за епидемијата на вирусот, вклучително и упатства за грижа за пациентите.

Си-Ен-Ен објави седум работи што треба да ги знаете за новиот коронавирус.

Што е коронавирус?

Коронавирусите се голема група на вируси, чести кај животните. Според американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ), во ретки случаи овие вируси можат да се пренесат од животни на луѓето.

Симптоми на коронавирусот

Вирусите можат да предизвикаат блага до умерена болест на горниот респираторен тракт, слична на обичната настинка. Симптомите на коронавирус вклучуваат течење на носот, кашлица, болки во грлото, главоболка и треска што може да трае неколку дена.

За оние со слаб имунолошки систем (постари и многу млади) постои можност вирусот да предизвика и многу посериозни заболувања на респираторниот тракт како пневмонија или бронхитис.

Постојат неколку коронавируси за кои се знае дека се смртоносни, како што се САРС и МЕРС.

Како се шири?

Вирусот може да се шири преку контакт со луѓе и животни. Кога станува збор за пренесување на вирус од личност до личност, обично се случува кога некој доаѓа во контакт со секретите на заразено лице.

Во зависност од тоа колку е заразен вирусот, кашлање, кивање или ракување може да предизвика изложеност. Вирусот може да се пренесе и со допирање на нешто што го допрело заразеното лице, потоа со допирање на устата, носот или очите. Медицинските професионалци понекогаш можат да бидат изложени на ракување со фекалиите на пациентот, според ЦДЦ.

Како се третира коронавирусот

Нема специфичен третман. Во повеќето случаи, симптомите ќе исчезнат самостојно. Лекови за болка или треска може да се препишат против болки или треска. ЦДЦ наведува дека топол туш може да помогне при болки во грлото или кашлица. Исто така, советот е да пиете што е можно повеќе течност, да се одморите и да спиете. Ако симптомите се полоши од вообичаената настинка, се препорачува да побарате лекарска помош.

Како може да се спречи

Нема вакцина за заштита од ова семејство на вируси, барем сè уште.Во тек се испитувања за МЕРС вакцина. Еден начин да се намали ризикот од инфекција е да се избегнат луѓето кои се болни. Ако сте болни, останете дома и избегнувајте гужви и контакти со други. Кога кашлате или кивате, покријте ја устата и носот и дезинфицирајте ги предметите и површините што ги допирате.

Коронавирус и бременост

Кај бремени жени, потешките верзии на коронавирусите на МЕРС и САРС можат да бидат сериозни. Имаше и случај во кој една жена заразена од МЕРС роди мртво бебе. САРС е поврзуван со случаи на спонтан абортус, смрт и критична болест, покажува студијата од 2004 година.

Коронавируси и мачки, кучиња и други животни

Миленичиња може да се заразат со коронавируси и инфекции кои можат да станат сериозни. Понекогаш вирусите можат да доведат до смрт. Може да предизвика инфективен перитонитис кај мачки и нешто што е наречено пантропски кучешки коронавирус може да зарази кај мачки и кучиња, покажала студија од 2011 година.

Мачките можат да се заразат со САРС, но ниту една од заразените мачки не ги развила симптомите, се покажало во студијата. Мачкиот коронавирус обично е асимптоматски, но може да предизвика блага дијареја. Бесниот инфективен перитонитис или ФИП може да предизвика симптоми слични на грип кај мачка, но може да биде посериозно, но не е заразна и нема да се шири од животно во животно или од личност до личност. Пантропскиот кучешки коронавирус што може да влијае на мачки и кучиња може да биде погубен за кучињата, покажуваат студиите.


Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ПАРИЗ: Двајца луѓе се избодени со нож

(ФОТО) ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ПАРИЗ: Двајца луѓе се избодени со нож

Коронавирусот создал мутација, ќе изгубиме способност да го контролираме?

Коронавирусот создал мутација, ќе изгубиме способност да го контролираме?

ПРВИ ВО СВЕТОТ: Град има колективен имунитет на коронавирусот

ПРВИ ВО СВЕТОТ: Град има колективен имунитет на коронавирусот

Кристијан Дростен тврди дека пандемијата сега ќе почне, а Германија не е подготвена

Кристијан Дростен тврди дека пандемијата сега ќе почне, а Германија не е подготвена

АКО САКААТ ДА ПИЈАТ КАФЕ, ДА ДАДАТ ПОДАТОЦИ: Сите гости ќе се проверуваат по список

АКО САКААТ ДА ПИЈАТ КАФЕ, ДА ДАДАТ ПОДАТОЦИ: Сите гости ќе се проверуваат по список

(ВИДЕО) ФРАНЦИЈА: Tројца мажи тепале жена на улица бидејќи носела кратко здолниште

(ВИДЕО) ФРАНЦИЈА: Tројца мажи тепале жена на улица бидејќи носела кратко здолниште

Инфектологот Фаучи кажа кога светот ќе се врати во нормала

Инфектологот Фаучи кажа кога светот ќе се врати во нормала

„Џонсон и Џонсон“ стартуваат големо испитување за нивната вакцина „со еден истрел“

„Џонсон и Џонсон“ стартуваат големо испитување за нивната вакцина „со еден истрел“

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото