02 Декември, 2022
0.0232

Русите објавија карта до каде се нивните нови граници

Објавено во: Свет 04 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Русија објави до каде се нејзините нови граници. 

Советот на руската федерацијата на пленарна седница денеска едногласно одобри четири федерални уставни закони за прием на таканаречените Народни републики Доњецк и Луганск, како и регионите Запорожје и Херсон во Русија.

Документите сега се враќаат во Кремљ каде треба да ги потпише претседателот Владимир Путин за да заврши процесот на формалното припојување на четирите региони, кои претставуваат околу 18 отсто од признатата територија на Украина. 

Русија ја прогласи анексијата по одржувањето на, како што вели референдумите во окупираните области на Украина.

Но, Русија повеќе нема целосна контрола на ниту една од четирите украински провинции за кои вели дека ги анектирала минатата недела, откако украинските војници  напредувале десетици километри кај Херсон. Украинските власти  потврдија, но без многу детали. 

Украина го направи најголемиот пробив на југот од почетокот на војната, брзо напредуваат и на исток. Инаку, Украина не сака да прави компромис за територија.  Војната почна на 24 февруари, кога во раните утрински часови, Русија ја нападна Украина. 

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) КАМИОН НА БАТЕРИИ: Изгледа како да дошол од иднината

(ВИДЕО) КАМИОН НА БАТЕРИИ: Изгледа како да дошол од иднината

Чавушоглу даде рок кога би имало примирје во Украина

Чавушоглу даде рок кога би имало примирје во Украина

Зошто Русија и се лути на Франција?

Зошто Русија и се лути на Франција?

Фон дер Лајен навлече гнев со објавата за загинати 100.000 украински војници

Фон дер Лајен навлече гнев со објавата за загинати 100.000 украински војници

(ВИДЕО) Во која земја се наоѓа најстариот ресторан во светот?

(ВИДЕО) Во која земја се наоѓа најстариот ресторан во светот?

Медведев: Киевските сатанисти дојдоа во Украинската православна црква

Медведев: Киевските сатанисти дојдоа во Украинската православна црква

(ВИДЕО) НОВ ГАФ: Бајден направи грешка на средбата со Макрон

(ВИДЕО) НОВ ГАФ: Бајден направи грешка на средбата со Макрон

Путин планирал убиство на украинското раководство или се надевал дека ќе избегаат од Украина

Путин планирал убиство на украинското раководство или се надевал дека ќе избегаат од Украина

Koj e најевтиниот град за живот во светот?

Koj e најевтиниот град за живот во светот?