31 Јануари, 2023
0.0209

Каде напредуваат Украинците и колку места ослободија?

Објавено во: Свет 04 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Се зголемуваат териториите под контрола на Украинците. Украина го направи најголемиот пробив на југот од почетокот на војната, брзо напредуваат и на исток.

Украина го направи најголемиот пробив на југот и ја скрши руската одбрана. Градот Дудчани, кој се наоѓа на околу 30 километри јужно од местото каде што беше фронтот, повторно е во рацете на украинските сили.  Украинските трупи успеаја да вратат неколку села долж реката Днепар, потврди лидерот назначен од Русија во областа. Вкупно 31 руски тенк се уништени при движењето на украинските сили кон југ, заедно со еден повеќекратен ракетен фрлач. Загрозени се и рутите за снабдување на руските војници. Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека украинската армија освоила градови во голем број области, но не соопшти дополнителни детали. Зеленски вели дека Русија ќе сфати дека згрешила што ја почнала војната. Војната почна на 24 февруари. Русија имаше неколку клучни барања, денацификација на Украина, таа да остане воено неутрална и Доњецк и Луганск да бидат независни. Нема најава за преговори меѓу двете земји. Украина не сака да преговара додека претседател на Русија е Владимир Путин. 

Во Русија веќе има разочарување од резултатите на бојното поле. 

фото EPA

Можеби ќе ве интересира

Мандатот истекува во септември: Дали жена ќе го наследи Столтенберг на местото шеф на НАТО?

Мандатот истекува во септември: Дали жена ќе го наследи Столтенберг на местото шеф на НАТО?

СЕ ПОЈАВИ ПРИ ВУЛКАНСКА ЕРУПЦИЈА И ГО СНЕМА: Ова е островот кој откри многу мистерии

СЕ ПОЈАВИ ПРИ ВУЛКАНСКА ЕРУПЦИЈА И ГО СНЕМА: Ова е островот кој откри многу мистерии

Погледнете ја хит снимката на шеикот кој збесна поради Роналдо: „Му дадов 200 милиони, а тој само кажува...“ ВИДЕО

Погледнете ја хит снимката на шеикот кој збесна поради Роналдо: „Му дадов 200 милиони, а тој само кажува...“ ВИДЕО

Која земја е најкорумпирана во Европа?

Која земја е најкорумпирана во Европа?

Се ближи ли крајот на пандемијата на коронавирусот?

Се ближи ли крајот на пандемијата на коронавирусот?

БРУТАЛНА АЛБАНСКА БАНДА „ЗАВЛАДЕА“ СО БРИТАНИЈА - дилаат хероин, рекетираат, и се снимаат на социјалните мрежи

БРУТАЛНА АЛБАНСКА БАНДА „ЗАВЛАДЕА“ СО БРИТАНИЈА - дилаат хероин, рекетираат, и се снимаат на социјалните мрежи

ЗА СТРУЈА 600 ЕВРА МЕСЕЧНО, КИРИЈА 1500! Србинот Драган раскажа како се живее во Норвешка

ЗА СТРУЈА 600 ЕВРА МЕСЕЧНО, КИРИЈА 1500! Србинот Драган раскажа како се живее во Норвешка

Слика која ја нашле на фарма ја продале за милионска сума

Слика која ја нашле на фарма ја продале за милионска сума

АКО СТЕ ВО ИСТАНБУЛ, ВНИМАВАЈТЕ: Можно се напади на места каде се шетаат западните туристи

АКО СТЕ ВО ИСТАНБУЛ, ВНИМАВАЈТЕ: Можно се напади на места каде се шетаат западните туристи