05 Август, 2021
0.0244

РЕКОРДНА НЕВРАБОТЕНОСТ: Oд Втората светска војна вакво нешто не се случило во Австрија

Објавено во: Економија, Корона Вирус 02 Јуни, 2020

Се зголемува невработеноста во Австрија.

Месецов бројот на невработени се искачи на 517.122, што е за дури 174.000 поголем од истиот месец лани.

Ова е рекорден број невработени, кој Австрија го немала уште од Втората светска војна.

На 13 април, се регистрирани 588.234 лица без работа, по што почнува трендот на намалување.

Стапката на невработеност сега е 11,5 отсто, а натпросечно висок раст на невработени има кај младите со 103,8 проценти и кај лицата без австриски пасош со 90,2 отсто раст.

Невработеност се зголеми во Италија, Германија, Шпанија. 

Во меѓувреме, СЗО предупреди дека вирусот не ослабнал. 

Можеби ќе ве интересира

Пожарникарите во Македонија со многу помали плати од полицајците и војниците, најдоброплатени чуварите во затворите

Пожарникарите во Македонија со многу помали плати од полицајците и војниците, најдоброплатени чуварите во затворите

Железничкиот сообраќај одблокиран: Ако доцнат платите ќе има нови блокади

Железничкиот сообраќај одблокиран: Ако доцнат платите ќе има нови блокади

ПАУНОВСКИ ЗА ФАКТОР: Се вратив на местото главен инспектор во УЈП Тетово, со Заев повеќе не можам да бидам пријател, а „рамковните“ тргнале на работа во ДПИ

ПАУНОВСКИ ЗА ФАКТОР: Се вратив на местото главен инспектор во УЈП Тетово, со Заев повеќе не можам да бидам пријател, а „рамковните“ тргнале на работа во ДПИ

Генерали Инвестментс: Првата недела од август не донесе значителни промени во динамиката на економиите

Генерали Инвестментс: Првата недела од август не донесе значителни промени во динамиката на економиите

Македонија гаси жед, расте продажбата на „Прилепска пиварница“! Добивката скоро милион евра!

Македонија гаси жед, расте продажбата на „Прилепска пиварница“! Добивката скоро милион евра!

МЖ Транспорт, МЖ Инфраструктура, АД НЕР, Тетово, Охрид, МРТ... – кој го изгради државниот долг од 333 милиони евра

МЖ Транспорт, МЖ Инфраструктура, АД НЕР, Тетово, Охрид, МРТ... – кој го изгради државниот долг од 333 милиони евра

Кој ќе може да добива надоместок од државата со новото законско решение за стечајци?

Кој ќе може да добива надоместок од државата со новото законско решение за стечајци?

„Фактор“ Банк – ранг листа! Кој е џокер во ракавот на банките?

„Фактор“ Банк – ранг листа! Кој е џокер во ракавот на банките?

„Жикол“ ќе гради три раскрсници во Скопје за речиси 19 милиони евра

„Жикол“ ќе гради три раскрсници во Скопје за речиси 19 милиони евра