11 Мај, 2021
0.0218

РЕКОРД: Топлотен бран во Сибир

Објавено во: Свет 07 Јули, 2020

Рекордни температури се измерени во рускиот арктички регион. 

Топлотен бран ги зголеми температурите во Сибир на рекордно ниво во јуни. 

Научниците велат дека ова претставува „предупредувачки крик“ за глобалните климатски промени.

Службата за климатски промени „Коперникус“ во денешно соопштение наведе дека минатиот месец бил најтолиот јуни за рускиот арктички сибирски регион, каде просечните температури се зголемени за повеќе од 5 степени целзиусови од нормалното и за еден степен повеќе во спореба со 2018 и 2019 година, двата претходни регистрирани рекорди во месец јуни.

Сибир, кој е поголем од САД и Мексико заедно, веќе беше загрозен од рекорден број на пожари минатото лето.

Шумарската агенција објави дека од 6 јули имало 246 шумски пожари кои зафатиле површина од 140.073 хектари, во седум региони кои прогласиле вонредна состојба.

Можеби ќе ве интересира

Куќи во Италија за едно евро: Сите се прашуваат - во што е тајната?

Куќи во Италија за едно евро: Сите се прашуваат - во што е тајната?

НАСИЛСТВОТО НЕ ЗАПИРА: Експлозиите продолжија утрово во Ерусалим

НАСИЛСТВОТО НЕ ЗАПИРА: Експлозиите продолжија утрово во Ерусалим

ПАНДЕМИЈАТА ГО ДОСТИГНА ПИКОТ: Стивнува и во Европа и во САД и Јужна Америка, уверува СЗО

ПАНДЕМИЈАТА ГО ДОСТИГНА ПИКОТ: Стивнува и во Европа и во САД и Јужна Америка, уверува СЗО

(ВИДЕО) ИМА ДЕВЕТ ЖРТВИ: Израел одговори на ракетните напади

(ВИДЕО) ИМА ДЕВЕТ ЖРТВИ: Израел одговори на ракетните напади

Кети Карико помогна светот да се заштити од коронавирусот

Кети Карико помогна светот да се заштити од коронавирусот

СЗО објави каде стивнува пандемијата

СЗО објави каде стивнува пандемијата

Ако планирате да летувате кај нив, оваа земја за 100 дена ќе има колективен имунитет

Ако планирате да летувате кај нив, оваа земја за 100 дена ќе има колективен имунитет

Во Франција се спрема граѓанска војна?

Во Франција се спрема граѓанска војна?

Се испитува нов лек против коронавирусот - до јуни ќе бидат идентификувани петте најперспективни

Се испитува нов лек против коронавирусот - до јуни ќе бидат идентификувани петте најперспективни